Zamknij

Sąd odalił skargę Gminy Międzychód na decyzję Wojewody w sprawie referendum

20:56, 15.09.2021 K.S/informacja prasowa Gabinetu Wojewody Aktualizacja: 21:31, 15.09.2021
Skomentuj Gmina poniosła koszty organizacji referendum chociaż było wiadomo, że się nie odbędzie/foto:archiwum Gmina poniosła koszty organizacji referendum chociaż było wiadomo, że się nie odbędzie/foto:archiwum

Sprawa przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Gorzynia trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten odalił skargę Gminy Międzychód i uznał rację Wojewody Wielkopolskiego.

Znamy finał sporu administracyjnego pomiędzy wojewodą wielkopolskim a samorządem Międzychodu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok i oddalił skargi gminy Międzychód na rozstrzygnięcia nadzorcze wydane przez wojewodę w sprawie uchwał dotyczących przeprowadzenia referendum gminnego.

Gmina Międzychód zaplanowała na podstawie podjętej uchwały poddać pod głosowanie w drodze referendum sprawę dotyczącą zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gorzyniu. W lutym tego roku wojewoda wielkopolski unieważnił uchwały Rady Miejskiej Międzychodu w tej sprawie z uwagi na rażące naruszania prawa.

Organ nadzoru stwierdził wówczas m.in., że to ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi podstawę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie referendum. Służby wojewody wskazały też, że w uchwale źle – nieprecyzyjnie - zaproponowano pytanie referendalne. Wojewoda Wielkopolski orzekł o nieważności uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego w całości z uwagi na istotne naruszenie prawa. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, iż wojewoda, czyli organ nadzoru słusznie wskazał, że posiadane przez gminę władztwo planistyczne jest nie tylko uprawnieniem gminy do kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej na swoim terenie, ale jest również jej obowiązkiem. Zdaniem sądu wykonywanie tego władztwa nie jest nieograniczone i wiąże się z przeprowadzeniem złożonej procedury, a przede wszystkim z podejmowaniem takich rozstrzygnięć, które będą wynikiem starannie przeprowadzonego procesu ważenia interesu prywatnego i publicznego.

Gminie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje prawo do odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przypomnijmy, że pomimo uchylenia referendum zapowiadanego w gminie Międzychód na 7 marca 2021 r. w skrzynkach mieszkańców pojawiły się ulotki o tym wydarzeniu. Burmistrz Krzysztof Wolny unikał jednak odpowiedzi na nasze pytania o koszt tych ulotek. Wielu mieszkańców później porównywało sprawę referendum z wyborami "kopertowymi". Czy po decyzji sądu burmistrz Krzysztof Wolny nadal będzie generował koszty? 

[ZT]1965[/ZT]

(K.S/informacja prasowa Gabinetu Wojewody)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%