Zamknij
REKLAMA

Mikrorachunek podatkowy dla wszystkich od 1 stycznia. Jednak już teraz można go sprawdzić

21:54, 02.11.2019 | Krzysztof Suszka
Skomentuj
Od 1 stycznia 2020 roku każdy będzie wpłacał podatek na indywidualne konto/foto:podatki.gov.pl
REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy podatnicy i pracodawcy-płatnicy swoje zobowiązania podatkowe PIT, CIT i VAT będą płacić do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, zwany mikrorachunkiem podatkowym. Rachunek ten służyć będzie tylko do wpłat podatku. Ewentualne zwroty nadpłat i podatków realizowane będą na dotychczasowych zasadach (a więc, np., na ROR czy rachunek firmowy).

Ministerstwo Finansów informuje o udostępnieniu generatora mikrorachunków podatkowych. Od 1 stycznia 2020 roku PIT, CIT i VAT będziemy wszyscy płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku można jednak już sprawdzić  w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP. Numer rachunku nadawny jest automatycznie. Oznacza to, że podatnik nie będzie musiał składać żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Raz wygenerowany numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam – nawet przy zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska, siedziby firmy czy właściwości urzędu skarbowego.

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków/foto:podatki.gov.pl

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r.
Podatnik, dzięki mikrorachunkowi:
1. w wygodny i prosty sposób zapłaci PIT, CIT i VAT na jeden rachunek. Nie będzie potrzeby dokonywać zapłaty na różne rachunki, jak dotychczas,
2. szybko sprawdzi swój numer mikrorachunku w każdym miejscu i czasie,
3. jeśli przeprowadzi się lub zmieni siedzibę firmy w dalszym ciągu będzie posługiwał się tym samy mikrorachunkiem,
4. nie szukając obowiązujących numerów rachunków urzędu skarbowego ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
5. szybciej otrzyma potrzebne mu zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach – mikrorachunek zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT.
Inne podatki niż PIT, CIT i VAT wpłacane powinny być na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki urzędów skarbowych podane w obwieszczeniu w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych ( będzie opublikowany w grudniu ). W obwieszczeniu tym podane będą szczegółowe objaśnienia, na który rachunek należy wpłacać poszczególne podatki.

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz