Zamknij

KrewniacyClub 142 ma już 10 lat. Czas na podsumowanie

09:07, 06.12.2019 Michał Jasiński Aktualizacja: 17:00, 06.12.2019
Skomentuj Każdy przyjazd do Sierakowa mobilnego punktu to wielu chętnych do oddawania krwi/foto:Michał Jasiński Każdy przyjazd do Sierakowa mobilnego punktu to wielu chętnych do oddawania krwi/foto:Michał Jasiński

W minionej epoce krwiodawstwo było ruchem bardzo popularnym. Choć nieco na ironię zakrawa fakt, że oficjalne początki honorowego krwiodawstwa datowane są na czas związany z antykomunistycznymi wystąpieniami w 1956 roku. Władze tamtego okresu w zasadzie od początku starały się propagować ten ruch. Być może co niektórzy złośliwie przypominają, że osoby oddają wówczas krew otrzymywały, deficytowe jak na tamten okres towary czyli kawę i czekolady, a w wojsku i innych służbach można było dostać dodatkowe dni przepustki lub urlopu. Jednak władze socjalistyczne chętnie wspierały powstawanie przyzakładowych, lokalnych klubów krwiodawców, a ludzie chętnie z tego korzystali. Trzeba też dodać, że niegdyś nie obowiązywały tak obostrzone zasady poboru krwi. Donacje zdarzały się częściej niż raz na dwa miesiące, a punkty krwiodawstwa organizowano czasami w małych izdebkach przy laboratoriach analiz lub szpitalach.

Wyczekiwany upadek komunizmu w Polsce niestety spowodował też znaczne osłabienie honorowego krwiodawstwa. Wiele klubów odchodziło w zapomnienie wraz zamykanymi zakładami pracy. W innych modernizowanych firmach czasami brakło dobrej woli lub osób zainteresowanych tą dziedziną. Wiemy, że w tamtym okresie zniknęły dwa kluby krwiodawców w Sierakowie i co najmniej jeden w Międzychodzie (niestety nie dysponujemy pełną wiedzą w tym zakresie, więc chętnie skorzystamy z pamięci dojrzalszych mieszkańców Powiatu Międzychodzkiego). 
W nowej rzeczywistości, nastawionej na nadgonienie zaległości gospodarczych, z początku zabrakło sił może i woli na działania społeczne. Te odradzały się powoli, ale ostatecznie władze wszystkich szczebli dostrzegły potrzebę wspierania takich inicjatyw. Wiele z nich to efekt wieloletnich marzeń, planów, ale niektóre to skutek całkowitego przypadku.

Tak było z Klubem Krwiodawców w Sierakowie powstałym dziesięć lat temu. 23 lipca 2009 roku została zorganizowana pierwsza z dziesięcioletniego cyklu akcja zbiórki krwi. Miała stanowić uatrakcyjnienie lokalnego festynu, po którym słuch i pamięć dawno zaginęły. Sukces tej akcji i deklaracje licznie przybyłych krwiodawców spowodowały, że organizator postanowił powtórzyć przedsięwzięcie. Akcja, która odbyła się 8 listopada, jeszcze bardziej udana, zadecydowała o tym, że zbiórki krwi w Sierakowie stały się cykliczne.

Od tamtego czasu Honorowy Klub Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża KrewniacyClub 142 w Sierakowie zorganizowali kilkadziesiąt akcji, nie tylko w swojej miejscowości. Wspierali bądź organizowali zbiórki krwi w okolicznych miejscowościach – Kwilczu, Międzychodzie czy w Pszczewie, ale również w odleglejszych zakątkach jak Poznań, Swarzędz, Kostrzyń czy Suchy Las. W ciągu swojej dziesięcioletniej (już nawet nieco więcej niż dziesięcioletniej) działalności Klub pozyskał blisko 750 litrów krwi. Czy to dużo? I tak i nie. Każda kropla krwi jest cenna, bo każda ratuje zdrowie lub życie. Więc prawie cztery beczki krwi to wiele uratowanych istnień. Z drugiej strony to kropla w morzu potrzeb. Rocznie w Polsce (wg danych z 2017 roku) służba zdrowia wykorzystuje blisko 600 tysięcy litrów krwi. Rozwijająca się diagnostyka i nowoczesne metody leczenia powodują, że każdego roku rośnie zapotrzebowanie na krew, a tej póki co nie da się sztucznie produkować na większą skalę.

Rozbudowana nazwa Klubu wynika z faktu, że początkowo organizatorzy akcji zbiórek krwi z Sierakowa współpracowali ze Stowarzyszeniem Krewniacy. To właśnie to Stowarzyszenie powołało 10 grudnia 2009 roku Klub w Sierakowie. Niestety z powodów nie do końca znanych Krewniacy zawiesili działalność a akcje na Placu Powstańców odbywały się bez przerw. W pewnym momencie podjęto decyzję o przystąpieniu do struktur Polskiego Czerwonego Krzyża i wówczas nazwa rozrosła się do formy: Honorowy Klub Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża KrewniacyClub 142 w Sierakowie w skrócie HDK PCK KrewniacyClub 142.

Podsumowując dziesięciolecie Sierakowskich zbiórek krwi, warto zaznaczyć, że mają one swój osobliwy charakter. Namiot, który towarzyszy wszystkim akcjom, pełni ważną funkcję integracyjną. W czasie niepogody oczywiście zabezpiecza przed chłodem i deszczem, w upały ochrania przed piekącym słońcem. Symbolicznie jednak skupia wszystkie osoby, które chcą oddać krew, wskazuje miejsce, gdzie można uzyskać podstawowe informacje o krwiodawstwie i oddawaniu szpiku oraz organów.
Klub aktywnie współpracuje z międzychodzkimi krwiodawcami oraz innymi podobnymi organizacjami jak Klub Krwiodawców w Pszczewie czy Drużyna Szpiku z Pniew. Choć oprócz zbiórek krwi organizuje niewiele innych przedsięwzięć ma stałe wierne grono darczyńców. Warto jednak zaznaczyć, że był organizatorem Pojezierzańskiego Konkursu Pierwszej Pomocy, Balu Andrzejkowego Krwiodawców i wielu innych pomniejszych imprez.

Znane są już trzy terminy zbiórek krwi w Sierakowie w 2020 roku. Pierwsza odbędzie się 7 marca, kolejna – 13 czerwca a ostatnia 5 grudnia. Uzgadniany est jeszcze termin wrześniowej akcji. Już teraz zapraszamy, zarówno do Sierakowa jak i do Międzychodu i na wszelakie inne akcje zbiórki krwi. Gdziekolwiek się odbywają i pod czyimkolwiek szyldem służą nam wszystkim.

(Michał Jasiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%