Zamknij

Uroczystości poświęcone pamięci ofiar represji sowieckich

08:51, 18.09.2019 K.S/R.S Aktualizacja: 09:31, 18.09.2019
Skomentuj Jednym z elementów uroczystości była okolicznościowa wystawa przedstawiająca sceny z zesłania na Syberię/foto:Dariusz Wawrzyniak Jednym z elementów uroczystości była okolicznościowa wystawa przedstawiająca sceny z zesłania na Syberię/foto:Dariusz Wawrzyniak

We wtorek i środę na terenie powiatu międzychodzkiego odbywają się uroczystości poświęcone pamięci ofiar represji sowieckich w 80.rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. 

Głównym organizatorem tegorocznych obchodów 80.rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę jest Adam Nowak i Koło Sybiraków w Międzychodzie. W tym roku jest to także 30.rocznica działalności międzychodzkiego Koła. Uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckich represji odbywają się pod patronatem Starostwa Powiatowego oraz przy wsparciu samorządów gmin: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie oraz z pomocą Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie.  

Wczorajsze obchody rozpoczęły się już od godz. 9.00 w Chrzypsku Wielkim, Lutomiu, Kamionnie. Uroczystości odbyły się również w Łowyniu i Sierakowie.Główne obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 16.00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na Lipowcu. W kruchcie kościoła została zainstalowana wystawa fotografii i dokumentów z okresu zsyłki na Syberię. Po zakończeniu mszy do Sybiraków zwrócił się Starosta Międzychodzki Rafał Litke, który przypomniał, iż Sybiracy przez wiele lat doznawali nieludzkiego traktowania, głodu, zimna i tęsknoty za Ojczyzną. Po powrocie do Ojczyzny żyli w ciągłym strachu nie mogąc mówić prawdy jak było na Syberii czy w Kazachstanie. Tak było aż do roku 1989 roku, kiedy to nastąpił przełom. Teraz już wiadomo, że 49 Międzychodzian zginęło na obcej ziemi. Ich losy i losy tych co wrócili zostały spisane na książce "Nasza Sybiriada". Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą rocznicę "17 września 1939 roku" i powrotu zesłańców do Polski.

Po tej części uroczystosci uczestnicy przenieśli się do budynku Zespołu Szkół Technicznych. Tam nastąpiła część związana z 30.rocznicą działalności międzychodzkiego Koła Sybiraków. Była to okazja do wręczenia odznaczeń Związku Sybiraków. Natalia Czarnecka została odznaczona "Krzyżem Sybiraków". Takie samo odznaczenie otrzymały Gminy Kwilcz i Sieraków. Natomiast Małgorzata Skakun wyróżniona została złotą odznaką "Za zasługi dla Związku Sybiraków"a Julian Mazurek i Roman Musiał otrzymali honorowe członkostwo w Związku Sybiraków. 

W dniu dzisiajszym ( 18 września ) odbędą się jeszcze uroczystości rocznicowe w Luboszu i Kwilczu.

(K.S/R.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%