Zamknij

Przed zakupem rzeźby: najważniejsze informacje

00:00, 27.11.2022 artykuł sponsorowany

Rzeźba wygląda świetnie w każdym miejscu i jest kreatywnym sposobem na zaprezentowanie oryginalnej sztuki w Twoim domu. Duża różnica między malarstwem a rzeźbą polega na tym, że posąg lub rzeźba faktycznie dzieli przestrzeń z widzem. Posągi i rzeźby są namacalne, można ich dotknąć i poczuć różne tekstury i kształty. Patrzenie na rzeźbę to czynność dynamiczna: widok zmienia się, gdy widz porusza się w czasie i przestrzeni. W rzeźbie dzieła sztuki są zaprojektowane przestrzennie.

Różnica między rzeźbą, posągiem a odlewem

Wiele osób używa słów posąg i rzeźba jako synonimów, chociaż nie jest to do końca poprawne, istnieje różnica między rzeźbami a posągami. Rzeźba to w rzeczywistości posągi powstałe z jednego kawałka. Artysta (rzeźbiarz) zaczyna od jednej dużej całości, a następnie usuwa coraz więcej materiału, co nazywa się „rzeźbieniem”. Przyjrzyj się przykładom: https://artbidy.com/pl/rzezby.

Kontrastuje to z odlewem posągu, w którym artysta zaczyna od odlewu lub formy i dodaje do formy gorący, ciekły materiał, taki jak stopiony metal, brąz lub plastik. Sama forma odlewnicza jest często wykonana z glinianego gipsu lub wosku, materiałów stosunkowo łatwych w obróbce. Gdy dodana ciecz ostygnie, forma jest usuwana i pozostaje stała masa; odlany posąg. Termin statua jest zatem zbiorczą nazwą wszystkich dzieł przestrzennych, zarówno rzeźb, jak i odlewów posągów.

Postać ludzka i jej rzeźbiarska ewolucja

W starożytnej Grecji i Rzymie „postać ludzka” była dominującym tematem rzeźby. Artyści klasycznej Grecji osiągnęli wysoki stopień naturalizmu w rzeźbieniu ludzkiej postaci. Od sztywno archaicznych postaci męskich znanych jako „kouroi” z VI wieku pne po naturalizm klasycznej Grecji i Rzymu, postać ludzka była uważana za najbardziej szanowany temat sztuki. Dobrym tego przykładem są często bogato zdobione reliefowe portale wielu ówczesnych kościołów i katedr, które dziś możemy oglądać w każdej chwili, w każdej najbliższej świątyni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%