Zamknij

Pieszo przez kraj. Trzebiatów: Szlak słonia

13:09, 13.04.2020 Adam Pieszo przez kraj Aktualizacja: 14:25, 13.04.2020
Skomentuj Rynek w Trzebiatowie /foto:Adam Pieszo przez kraj Rynek w Trzebiatowie /foto:Adam Pieszo przez kraj

Razem z Ademem wędrujemy #Pieszoprzezkraj. Tym razem Adam poleca odwiedzenie Trzebiatowa. Może uwzględnicie tą miescowość w swoich wakacyjnych planach?

Cześć. Od pewnego już czasu nakłaniam Was do pieszych wędrówek. Zazwyczaj opisuję dłuższe znakowane szlaki piesze ciągnące się od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów. Ale piesze wędrowanie to przecież nie tylko owe długodystansowe szlaki, ale także wiele innych tras, których przejście sprawić może również sporo przyjemności. Takim dobrym przykładem mogą być trasy miejskie, skonstruowane z reguły tak, aby przedstawić jak najwięcej z najciekawszych turystycznie zakątków miasta. Duże miasta posiadają takich tras nawet kilka, uszeregowanych pod względem tematycznym, historycznym czy też biograficznym. Dlatego odwiedzając jakąś miejscowość zawsze warto zorientować się, czy gospodarze nie przewidzieli dla turystów takiej właśnie atrakcji. Nam osobiście udało się z takiej oferty skorzystać już kilkukrotnie i… nie żałujemy. A poniżej krótki opis trasy miejskiej z zachodniopomorskiego Trzebiatowa.

Trzebiatowski „Szlak Słonia” to około 2 km odcinek prowadzący przez najciekawsze punkty miasta. Na jego trasie znajduje się 9 tablic z informacjami o znajdujących się napotykanych zabytkach. Dlaczego szlak słonia? Jesienią 1639 roku do Trzebiatowa zawitała słonica wraz ze swoim trenerem i wzbudziła sporą sensację w miasteczku. Jeden z trzebiatowskich mieszczan kazał uwiecznić to wydarzenie na ścianie swojej kamienicy. I tak słonica stała się symbolem miasta.
 
Stare miasto w Trzebiatowie zachowało prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem i szachownicowym układem ulic. W centrum rynku, otoczony z czterech stron kamienicami znajduje się Ratusz Miejski. Obecny Ratusz został wybudowany w 1701 roku na miejscu XV-wiecznej budowli, która spłonęła. Ze starej zabudowy zachowały się trzy gotyckie arkady po stronie zachodniej.

Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny/foto: Adam Pieszo przez kraj

Idąc z Rynku ulicą Słowackiego dochodzimy do kościoła pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny. Jest to potężna gotycka budowla, powstała w latach 1303-1370, która to jest jednym z najwyższych kościołów na Pomorzu Zachodnim. 90-cio metrowa wieża kościoła w czasach średniowiecza pełniła rolę latarni morskiej. Z wieży wspaniały widok z udostępnionego turystom tarasu widokowego. 

 
Pałac nad Młynówką /foto:Adam Pieszo przez kraj
 

Dochodzimy do ulicy Sienkiewicza, przy której znajduje się Pałac nad Młynówką. Pałac ten w obecnej formie został wybudowany w 1682 roku. Aktualnie pałac jest siedzibą Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.
Udajemy się teraz ulicami Sienkiewicza a następnie dworcową w kierunku rzeki. Nad nią znajduje się most zbudowany w 1905 roku z wykorzystaniem nowatorskiej wówczas konstrukcji żelbetowej. Długość mostu to około 54 metry.
 
Wracamy ulicą Dworcową a następnie wchodzimy w ulicę wąską. Tu znajdują się średniowieczne mury miejskie. Na końcu ulicy znajduje się służąca do przechowywania prochu Baszta Prochowa (lub Kaszana) powstała w czasach budowy murów.


 Kaplica św. Ducha/ foto:Adam Pieszo przez kraj

Kaplica św. Ducha to gotycki budynek z XIV/XV wieku. Obecnie jest cerkwią i służy wiernym parafii prawosławnej.
Ulicą Wojska Polskiego wracamy na Rynek, by zobaczyć Sgraffito z 1639 roku przedstawiające Słonicę oraz jej tresera. Rembrandt van Rijn uwiecznił Słonicę na swojej rycinie „Adam i Ewa”.

Do zobaczenia na szlaku.

(Adam Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%