Zamknij

Adam wędrując pieszo przez kraj zaprasza na Magiczny Szlak Ducha Gór

17:07, 13.09.2020 Adam Pieszo przez kraj Aktualizacja: 17:37, 13.09.2020
Skomentuj Widok na Szrenicę / foto: Adam Pieszo przez kraj Widok na Szrenicę / foto: Adam Pieszo przez kraj

Znacie już fragment Szlaku Ducha Gór. Dzisiaj Adam zaprasza na jego dalszy ciąg. Poznajcie jego uroki.

Cześć. W poprzednim artykule opisałem 16 pierwszych punktów Magicznego Szlaku Ducha Gór. Dziś kolejne 18 miejsc wchodzących w skład tego wyjątkowo ciekawego i urozmaiconego szlaku. Zachęcam gorąco do próby jego przejścia w całości. Jeśli się nie uda czy to z braku chęci czy też czasu, to chociażby do „zaliczenia” kilku wyszczególnionych tu miejsc. Których? O tym musicie już zadecydować sami. Dla mnie wszystkie są warte odwiedzenia. A jeśli zdecydujecie sie na całość, pamiętajcie koniecznie o „zebraniu” hologramów.

17. Leśna Huta (obowiązkowy) – prowadzona przez p. Henryka Łubkowskiego (wraz z rodziną) huta, w której na własne oczy podziwiać można proces powstawania ręcznego barwionego w masie szkła. Można obserwować tu wytop różnych form szklanych, od ozdób po wazony i naczynia. Wszystko przy użyciu dawnych narzędzi i form.

18. Muzeum Mineralogiczne (obowiązkowy) – jeden z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Można obejrzeć tu blisko 2500 eksponatów, w tym meteoryt Gibeon. Przed budynkiem znajduje się jedyny w Europie „Las karboński”. Skamieniałe pnie drzewa Dadaxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.

19. Schronisko Pod Łabskim Szczytem – schronisko umiejscowione na hali pod Łabskim Szczytem na krawędzi Łabskiego Kotła, na wysokości 1168 m n.p.m. Schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach. Powstało w czasie wojny 30-letniej (1618-1648) jako jedna z pierwszych bud pasterskich (lub leśniczówki), dającym jednocześnie schronienie wędrowcom, a w czasie epidemii, która wówczas wybuchła, buda strzegła Czeskiej Ścieżki.

20. Śnieżne Kotły - dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości. Górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata. Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.

21. Wodospad Łaby - wodospad górski w Sudetach Zachodnich w zachodniej części Karkonoszy. Należy do największych i najbardziej znanych czeskich wodospadów. Jego powstanie związane jest z erozją wsteczną Łaby.

22. Źródła Łaby – rzeka Łaba, licząca ponad 1100 km długości, płynąca przez Czechy i Niemcy do Morza Północnego, ma swoje źródła właśnie wśród karkonoskich skał. W miejscu, gdzie wybijają źródła Łaby znajduje się symboliczna studzienka oraz mozaiki z herbami miast, przez które przepływa rzeka. Można sobie też przysiąść na ławkach i rozejrzeć się po malowniczej okolicy.

23. Schronisko Szrenica (obowiązkowy) - schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy. Schronisko na Szrenicy to duży masywny murowany budynek zbudowany na kopulastym szczycie Szrenicy, 60 m powyżej głównego grzbietu Karkonoszy. Należy do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach. Pierwsze schronisko na Szrenicy wybudowano dopiero w latach 1921-1922.

24. Końskie Łby - forma skalna, składająca się z kilku granitowych ostańców, które swoim charakterystycznym kształtem przypominają końskie łby. Położona na wysokości około 1290 m n.p.m. Końskie Łby zaliczane są do ciekawszych i najchętniej odwiedzanych skałek karkonoskich.

25. Schronisko Na Hali Szrenickiej - Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska”. Wkrótce buda pasterska została przekształcona w gospodę, a następnie w schronisko.

26. Wodospad Kamieńczyka (obowiązkowy) - najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m i wpada do Wąwozu Kamieńczyka. Kaskada środkowa początkowo tworzy jeden strumień, który półtora metra niżej rozdziela się na półkach skalnych. Szerokość strumienia przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 30–35 metrów. U stóp wodospadu znajduje się pięciometrowy kocioł eworsyjny, wypełniony blokami skalnymi. Poniżej wodospadu znajduje się kanion długości 100 m.

27. Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej (obowiązkowy) - ośrodek edukacyjny działający przy Karkonoskim Parku Narodowym. Zadaniem instytucji jest prezentacja przyrody Karkonoszy, zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie. W stałej ekspozycji znajdują się materiały dotyczące wpływu człowieka na środowisko naturalne gór, zjawisk przyrodniczych, flory i fauny, kotłów polodowcowych i torfowisk.

28. Czarny Kamień (obowiązkowy) – znajdująca się w lobby obiektu Czarny Kamień Resort & Spa studnia, powstała przed kilkuset laty. Jej powstanie wiąże się z pojawieniem na tych terenach Walończyków. Podejrzewa się, iż to właśnie oni wykopali tą sztolnię w poszukiwania „złota głupców” pirytów. Sztolnia ma 18 m głębokości i obecnie pełni funkcję studni.

29. Krzywe Baszty - położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej, granitowa skała o wysokości 18m.W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóż pegmatytów.

30. Krucze Skały (obowiązkowy) - efektowna grupa skalna leżąca na prawym brzegu rzeki Kamiennej, na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości nawet do 30 m. Krucze Skały to świetny punkt widokowy, leżący niedaleko parkingu pod Wodospadem Kamieńczyka.

31. Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Do 1963 roku stało tu schronisko turystyczne.

32. Zakręt Śmierci (obowiązkowy) - ostry drogowy zakręt (180°) oraz punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, położony na drodze wojewódzkiej nr 358 zwanej Drogą Sudecką pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Zakręt powstał na zboczu Czarnej Góry w latach 1935-37. Nazwa tego zakrętu pochodzi od mających tu miejsce licznych wypadków samochodowych.

33. Białe Skały - punkt widokowy położony niedaleko centrum powyżej Dworca PKP „Szklarska Poręba Górna", z którego można podziwiać Szklarską Porębę i Karkonosze.

34. Norweska Dolina (obowiązkowy) – tzw. „Dolina siedmiu domów”, której nazwa nawiązuje do znajdujących się tu siedmiu najciekawszych domów stworzonych przez wybitne postacie mieszkające tu w XIX wieku. Każda ze znajdujących się tu willi (obecnie jest ich 9) ma swój indywidualny charakter, a ich otoczenie zostało ozdobione oryginalnymi elementami, typowymi dla tradycji tego regionu.

Zapraszam na szlak. Warto!

(Adam Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%