Zamknij
REKLAMA

Pieszo przez kraj: Znam Parki Narodowe

11:12, 16.01.2021 | Adam Pieszo przez kraj
Skomentuj Widoki sa wspaniałe /foto: Pieszo przez kraj
REKLAMA

Już prawie od roku staram się w „Wieściach Międzychodzkich” namawiać Was na piesze wycieczki. Ale nie tylko. Co jakiś czas „przemycam” tu także informacje o odznakach PTTK, po które to w trakcie takich pieszych wypraw warto sięgnąć. Do tej pory napomknąłem już o nich dwa razy. Pierwszy raz omówiłem pokrótce odznaki możliwe do zdobycia na naszym Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim i jego okolicach. Drugi raz związany był ze zwiedzaniem Kołobrzegu jako twierdzy.

Te omówione do tej pory odznaki były typowymi odznakami regionalnymi, czyli takimi, które zdobyć można tylko i wyłącznie w określonym regionie. Dzisiaj chciałbym zaproponować Wam zdobycie jednej z licznych odznak ogólnopolskich, a mianowicie Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK „Znam Parki Narodowe”. 

Park narodowy to obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha. Na jego terenie ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Głównym celem utworzenia Parku Narodowego jest zachowanie różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenie właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenie zniekształconych siedlisk przyrodniczych: roślin, zwierząt lub grzybów.

W Polsce istnieją obecnie 23 Parki Narodowe o łącznej powierzchni  3168,22 km2.
Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza PTTK „Znam Parki Narodowe” ustanowiona została w 2006 roku i nadawana przez Odział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie. Jej celem podstawowym jest zachęcenie do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej podczas zwiedzania polskich parków narodowych oraz poznawanie kraju, jego historii, kultury i tradycji, współczesnego dorobku oraz piękna krajobrazu i przyrody.

Odznaka posiada 4 stopnie: popularny, brązowy, srebrny i złoty. O odznakę ubiegać może się każdy kto ukończył 7 lat, a podstawą jej przyznania jest zdobycie ustalonej dla danego stopnia odznaki ilości punktów oraz spełnienie warunków określonych regulaminem. Wymagane do zwiedzenia miejsca i obiekty podzielono na 6 grup: parki narodowe, muzea przyrodnicze, obszary ochrony ścisłej, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, pomniki przyrody oraz obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, kapliczki, schroniska, szczyty górskie).

Zapewne przyznacie sami, iż wyjeżdżając gdzieś na wakacje w Polsce trafiamy zazwyczaj do miejscowości  turystycznie raczej znanych. Czy jedziemy nad morze czy też w góry, szansa na to, iż znajdziemy się na terenie bądź też w bliskim pobliżu Parku Narodowego jest naprawdę spora. Dajmy na to popularny Karpacz – Karkonoski Park Narodowy, Kudowa-Zdrój – Park Narodowy Gór Stołowych, Szczawnica – Pieniński Park Narodowy, Zakopane – Tatrzański Park Narodowy, Międzyzdroje – Woliński Park Narodowy. Nie wiem, czy wiecie, ale od naszego miasta wojewódzkiego Poznania jest zaledwie 15 km do obrzeży Wielkopolskiego Parku Narodowego. I wszystkie te Parki Narodowe kuszą licznymi szlakami i pięknem przyrody. I właśnie dlatego warto w nich bywać. A tak szczerze, to w czasie wędrówek odznaka zdobywa się w zasadzie sama. I trzeba mieć tylko świadomość, iż jest takowa do zdobycia. A jeżeli jest, to dlaczego by jej nie mieć ? Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie zdobywanie odznak jest czymś niezmiernie fajnym. Po pierwsze to fajne uwieńczenie „trudów” wypraw i fajna pamiątka. Po drugie świetna motywacja, aby jeszcze gdzieś zajrzeć, coś przejść, coś zobaczyć, bo przecież brakuje do odznaki jeszcze tylko kilku punktów. A szkoda by było nie zdobyć. I tak to się turla. I dobrze. I byle jeszcze jak najdłużej.

Regulamin odznaki do podejrzenia: TUTAJ 
Pozdrawiam
Adam Pieszo przez kraj

(Adam Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%