Zamknij

Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia drogowego

17:00, 09.08.2020 Krzysztof Suszka Aktualizacja: 20:36, 09.08.2020
Skomentuj Kancelaria Solace nie pobiera opłat wstępnych/foto:zdjecie sytuacyjne pixabay Kancelaria Solace nie pobiera opłat wstępnych/foto:zdjecie sytuacyjne pixabay

Kiedy przysługuje odszkodowanie lub świadczenie z OC sprawcy zdarzenia drogowego? Co trzeba wiedzieć, aby je otrzymć za zdarzenia nawet do 20 lat wstecz?

Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia drogowego.

Każdej osobie, która została poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Szkody dzielimy na dwie kategorie – majątkową, czyli taką, gdzie zostaje uszkodzony np. samochód, czy motocykl i szkodę osobową, czyli taką, gdzie osoba poszkodowana została ranna w zdarzeniu, lub zginęła.

Szkoda materialna – jak to wygląda w praktyce?

Każda osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym może dochodzić swoich roszczeń z polisy OC sprawcy wypadku. Oznacza to tyle, że po odszkodowanie nie zwrócimy się bezpośrednio do własnego ubezpieczyciela, czy sprawcy kolizji, a do jego ubezpieczyciela. Najczęściej pierwsza informacja o szkodzie majątkowej przekazywana jest do ubezpieczyciela telefonicznie, chociaż duża część zakładów ubezpieczeń oferuje również możliwość powiadomienia ich o szkodzie przez formularz internetowy.

Ocenienie przez rzeczoznawcę szkód

Po zgłoszeniu szkody materialnej, poniesione w kolizji szkody muszą być wycenione. Zajmuje się tym rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego. Są trzy sposoby na wycenienie szkód. Pierwsza z nich to przesłanie zdjęć, na których widoczne są uszkodzenia pojazdu. Na tej podstawie rzeczoznawca wyceni wartość szkody i wypłaci odszkodowanie. Drugim sposobem jest umówienie się z rzeczoznawcą na oględziny uszkodzonego pojazdu. Podczas tego spotkania rzeczoznawca dokładnie obejrzy zakres uszkodzeń i na podstawie tych oględzin otrzymamy następnie kosztorys wstępny napraw, który zostanie przesłany nam e-mailem lub pocztą. Oczywiście podczas napraw może okazać się, że wyjdą jeszcze inne dodatkowe szkody wynikłe po kolizji. W takiej sytuacji należy ponownie skontaktować się z ubezpieczycielem, aby ustosunkowali się do nowych okoliczności i ujęli je w całkowitym kosztorysie. Ostatnim sposobem jest oddanie uszkodzonego pojazdu do ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) naszej marki. W ASO przeszkolony do tego pracownik sporządzi kosztorys naprawy dla ubezpieczyciela.

Pamiętaj!

Pamiętaj, aby przed ustosunkowaniem się Towarzystwa Ubezpieczeniowego do szkody nie wykonywać jakichkolwiek napraw. Może to niekorzystnie wpłynąć na wysokość odszkodowania, ponieważ dana szkoda może nie zostać zakwalifikowana jako poniesiona w kolizji.

Szkoda osobowa – odszkodowanie

A jak wygląda sprawa odszkodowania w przypadku szkody osobowej? Osoba, która została poszkodowana w kolizji może walczyć o odszkodowanie z OC sprawcy. Nie musi być to koniecznie kierowca, równie dobrze może walczyć o swoje roszczenia pasażer, rowerzysta, czy pieszy. Polskie prawo przewiduje wiele roszczeń, o które może starać się osoba, która odniosła szkodę osobową, między innymi:

Na podstawie art. 444 § 1 k.c. – zwrot kosztów opieki nad poszkodowanym,  a także zwrot kosztów leczenia, koszt potrzebnych lekarstw, czy transportu osoby poszkodowanej.
Na podstawie art. 361 § 2 k.c. – zwrot sumy utraconych zarobków za okres niesprawności po wypadku, które poszkodowany stracił nie mogąc wykonywać swojej pracy z powodu niesprawności po wypadku.
Na podstawie art. 444 § 2 k.c. - renta, która związana jest z większymi potrzebami finansowymi wynikłymi z powodu długotrwałego leczenia, czy rehabilitacji. w/w renta ma za zadanie wyrównać różnicę pomiędzy dochodami poszkodowanego przed wypadkiem, a zmniejszonymi dochodami po wypadku.
Na podstawie art. 447 k.c. – jednorazowe świadczenie, które ma za zadanie pokryć koszty związane z przekwalifikowaniem się lub założeniem działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa.

Zgłaszając ubezpieczycielowi szkodę osobową ważne jest, aby bardzo szczegółowo uzasadnić swoje roszczenia.

Zgłaszanie szkody osobowej – znajomość prawa

Zgłaszając szkodę osobową, poszkodowany powinien dokładnie wiedzieć jakie prawa mu przysługują i jakie dokładnie ma roszczenia względem ubezpieczyciela. Często zdarza się tak, że poszkodowany sam nie wie do końca, o jakie roszczenie chce się starać lub w ogóle nie wie, że ma takie prawo. Dlatego warto jest skorzystać z pomocy Kancelarii Prawnych, które na przejrzystych i korzystnych warunkach zaoferują swoją pomoc. Jedną z najlepszych na rynku jest Kancelaria Solace, która ma już duże doświadczenie w tego typu sprawach. Wystarczy zadzwonić na nr 501 485 5554 a nasz doradca pomoże. Dodajmy, że przy szkodach osobowych Kacelaria Solace pomaga w uzyskaniu należnych świadczeń za zdarzenia nawet do 20 lat wstecz. Bezpłatnie weryfikują także sprawy, gdzie świadczenie było już wypłacone.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

kar0lekkar0lek

2 0

Ja to właśnie nie bardzo orientuje się w sprawach prawnych, paragrafach i innych cudach wiankach. I kiedy na nieszczęście zdarzyła mi się kolizja chciałem ominąć sądy. Skorzystałem z pomocy funduszu odszkodowań komunikacyjnych. Wypłacili mi pieniądze od ręki i cała reszta jak rzeczoznawca, rozprawy należala już do nich. 09:30, 26.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DominickDominick

0 0

Hey there! Someone in my Myspace group shared
this website with us so I came to look it over.
I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking
and will be tweeting this to my followers! Superb blog and brilliant design and style. <a href="https://xvj3gsdfghhfies.link/tags/dildok3/">dildok3</a> 11:30, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DeanneDeanne

0 0

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is really good. Gape Free Girl Porn (<a href='https://www.mrandmisswestindiesuk.com/index.php?action=profile;u=534887'>www.mrandmisswestindiesuk.com</a>) 12:59, 27.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%