Zamknij
REKLAMA

Nie będzie śledztwa ws. przekazania Poczcie danych wyborców

07:00, 11.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie przekazania Poczcie Polskiej danych mieszkańców przed wyborami prezydenckimi. Z decyzją nie zgadza się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która postanowiła złożyć zażalenie. Według niej była to próba nielegalnego pozyskania listy wyborców.

W kwietniu Poczta Polska S.A. zwróciła się do samorządów z nakazem udostępnienia listy wyborców wraz z danymi osobowymi - adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel. Wezwanie Poczty wywołało szereg kontrowersji. Wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odmówiło przekazania tych informacji. Niektórzy złożyli zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie wskazując na brak podstawy prawnej do przesłania spisu.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na próbie wyłudzenia danych osobowych złożyła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podstaw prawnych jest kilka, jedna z nich to art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych łącznie z art. 248 pkt 2 Kodeksu Karnego - tłumaczyła.

Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Daniel Stenzel poinformował w środę, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Dulkiewicz postanowiła złożyć zażalenie na tę decyzję.

Odmowa prokuratury wpłynęła w formie zawiadomienia, a nie postanowienia. Nie ma w nim ani uzasadnienia, ani pouczenia. Wobec tego, prezydent poprosiła śledczych o uzupełnienie materiałów, w tym przedstawienie uzasadnienia. Wniosek prezydent nie został jednak pozytywnie rozpatrzony przed upływem terminu złożenia zażalenia. Mimo to miasto Gdańsk złożyło zażalenie, nie znając tekstu uzasadnienia w tej sprawie - poinformował.

Stenzel przypomniał, że 15 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że kwietniowa decyzja premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju br. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo i została wydana bezpodstawnie. W związku z tym WSA uznał jej nieważność.

Warszawska prokuratura wydając swoje postanowienie musiała już znać ten wyrok. Wydaje się więc, że podjęcie stosownych działań ze strony prokuratury jest jak najbardziej wskazane - powiedział rzecznik.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA