Zamknij
REKLAMA

Czy masz silną wolę, aby rzucić palenie ?

10:29, 19.11.2020 | Joanna Dolata
Skomentuj Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia uczniowie klasy III szkoły podstawowej w Łowyniu przygotowali plakaty/foto: Erwin Dolata
REKLAMA

Jeżeli palisz to dzisiaj jest doskonała okazja, aby porzucić ten nałóg. Bo dzisiaj jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Dziś mamy 19 listopada 2020. Jest to trzeci czwartek listopada i to właśnie na ten dzień w roku przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł ten zrodził się w 1974 r w Californii, gdzie zachęcono ponad milion osób do odstawienia tytoniu na jeden dzień. 

Szacuje się, że w papierosach znajduje się około 4000 substancji w tym 40 rakotwórczych. Wśród nich znajdują się m.in. nikotyna, tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, substancje smoliste, polon, arsen, formaldechyd, chlorek winylu.

Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. W Polsce z powodu palenia papierosów umiera 80 tysięcy osób rocznie! Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 milionów ludzi.

Czy wiecie, że skutki rzucenia palenia są widoczne niemal natychmiast ? Już po 20 minutach puls wraca do normy. Po 2 godzinach ciśnienie wyrównuje się. Od 2 do 12 godzin z organizmu usuwany jest tlenek węgla, pojawiają się też pierwsze symptomy odstawienia, nerwowość, bóle głowy i nudniści. Po upływie 3 dni oskrzela się rozluźniają. Natomiast po 1-2 tygodniach do płuc wraca cyrkulacja powietrza, a po 9 tygodniach płuca pracują już normalnie, zmniejsza się też ryzyko infekcji. Rok od rzucenia papierosów to mniejsze ryzyko chorób serca - w porównaniu z palaczami. 5 – 10 lat to o połowę mniejsze ryzyko raka płuc, szyjko macicy i pęcherza.

Oczywiście, żeby zerwać z nałogiem potrzeba więcej niż 24 h, ale to dobry początek. Trzymamy kciuki za tych, którym już się udało i za tych, którzy dopiero postanowili zerwać z nałogiem. 

(Joanna Dolata)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA