Zamknij
REKLAMA

Merytoryczne rozmowy radnych zaowocowały pozytywną decyzją

20:28, 30.03.2021 | Krzysztof Suszka
Skomentuj Mieszkańcy czekają teraz na rozpoczęcie prac na budowie zakładu w Gorzyniu/foto:archiwum WM
REKLAMA

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej Międzychodu zakończyła pewien etap w rozwoju gminy. I jednocześnie otworzyła kolejny etap. Jest zielone światło dla budowy zakładu w Gorzyniu. "Rozmowy z radnymi i mieszkańcami zaowocowały rzeczową i merytoryczną dyskusją i pozwalają na wykonanie kolejnego kroku związanego z planowaną inwestycją." - poinformował Prezes Tomasz Hemmerling

Jak już informowaliśmy, na dzisiejszej ( 30 marca ) sesji Rady Miejskiej Międzychodu radni wyrazili zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr działki 24/12 w Gorzyniu. Tym samym inwestor może kontynuować działania zmierzające do budowy zakładu w Gorzyniu.

Przypomnijmy, że już dwukrotnie uchwała ta była tematem sesji. I zawsze głosy rozkładały się po równo 7:7. Tym razem jednak było inaczej. Radni z Klubu Radnych "Razem i Odpowiedzialnie", którzy dotychczas byli przeciwni tym razem wstrzymali się od głosu. Przed głosowaniem Ryszard Sulej odczytał oświadczenie Klubu, wyjaśniające powody tej decyzji. Wskazał w nim m.in. na bezpośrednie rozmowy prowadzone przez radnych Klubu z Inwestorem. 

Pełna treść oświadczenia jest dostępna TUTAJ.

W związku z pojawiającymi się z początkiem roku 2021 informacjami dotyczącymi planowanych zmian w procesie technologicznym wytwarzania pianki polegających na wyeliminowaniu z cyklu produkcyjnego szkodliwego chlorku metylenu oraz ograniczeniu do ok. 30 kg rocznie emisji substancji szkodliwych radni Klubu „Razem i Odpowiedzialnie” oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń proekologicznych podjęli rozmowy z przedstawicielami firmy Polipol celem pozyskania aktualnych informacji na temat planowanego zakresu inwestycji i omówienia nurtujących wątpliwości. Rozmowy toczyły się w rzeczowej i merytorycznej atmosferze, czego przez miniony rok brakowało podczas sesji oraz posiedzeń komisji rady miejskiej - powiedział nam Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Nowak

Merytoryczne rozmowy prowadzone przez radnych Klubu bezpośrednio z Inwestorem zaowocowały więc zmianą deczyji. Z decyzji tej jest oczywiście zadowolony również Inwestor, który może kontynuować plany związane z uruchomieniem zakładu w Gorzyniu. Świadczy o tym m.in. przesłane oświadczenie Prezesa Zarządu Spółki POLIFLEX Tomasza Hemmerlinga, w którym wskazuje on m.in. na rzeczową i merytoryczną dyskusję z radnymi Klubu "Razem i Odpowiedzialnie"

Spółka POLIFLEX sp. z o.o. sp.k należąca do grupy Polipol związku z planowaną inwestycją na terenach przemysłowych w miejscowości Gorzyń oświadcza, iż zakres planowanych działań dotyczy wybudowania fabryki produkującej piankę meblarską oraz owatę. Ponadto grupa Polipol zamierza wybudować na terenie Gorzynia fabrykę produkującej łóżka sypialniane i materace. Inwestycja ta będzie realizowana przez inną spółkę z grupy Polipol. Docelowo w ramach całego przedsięwzięcia zamierzamy zatrudnić około 400 pracowników na terenie Gorzynia.
Zmiana technologiczna dotycząca procesu produkcji pianki polegająca na wyeliminowaniu z cyklu produkcyjnego chlorku metylenu oraz zastosowaniu nowoczesnych filtrów węglowych pozwoli na znaczące ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery z 1 tony do ok. 30 kg rocznie. 
Powyższa zmiana wynika z troski o środowisko naturalne i jest też realizacją postulatu lokalnych stowarzyszeń proekologicznych oraz Klubu Radnych „Razem i Odpowiedzialnie”.
Rozmowy z radnymi i mieszkańcami zaowocowały rzeczową i merytoryczną dyskusją i pozwalają na wykonanie kolejnego kroku związanego z planowaną inwestycją. 
Zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań i wdrożymy wszelkie możliwe procedury, aby planowana w naszych fabrykach produkcja była przede wszystkim bezpieczna dla pracowników i w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na środowisko naturalne i nie stanowiła żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców.
Mamy nadzieję, że po tej uchwale rozpoczną się działania, które odbudują zaufanie do nas jako Partnera.

Wielu mieszkańców czeka więc teraz na tzw. wbicie pierwszej łopaty oraz dzień kiedy pierwsi pracownicy przekroczą bramę nowego zakładu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to rozpoczęcie prac budowlanych, po uzyskaniu wszystkich koniecznych pozwoleń może nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku.

[WIDEO]520[/WIDEO]

 

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%