Zamknij
REKLAMA

Wtedy ulgi na dziecko nie będzie? Resort wyjaśnia, co z ważnym limitem

15:23, 15.08.2021 | PAP
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl
REKLAMA

- Nie zmieni się limit dochodów dzieci, którego przekroczenie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi na dziecko. Będzie wynosił nadal 3 089 zł. Jego podwyższenie nie byłoby zasadne – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Obecne przepisy podatkowe mówią, że podatnik traci prawo do skorzystania z ulgi na dziecko, jeśli dochody tego dziecka w ciągu roku przekroczą 3 089 zł, a więc będą większe niż wynosi obecna kwota wolna od podatku.

W „Polskim Ładzie zaplanowane zostało podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, jednak – jak poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP – limit dochodów dzieci się nie zmieni.

- Oznacza to, że tak jak dotychczas, w przypadku utrzymywania pełnoletnich dzieci, które się uczą i nie ukończyły 25. roku życia, prawo do ulgi będzie przysługiwać, jeżeli suma rocznych dochodów dziecka (podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub 19% stawki podatku dla kapitałów pieniężnych, z wyjątkiem renty rodzinnej) oraz przychodów objętych ulgą dla młodych, nie przekracza kwoty 3 089 zł – napisało Ministerstwo Finansów. 

Resort stwierdził, że podniesienie limitu dochodów dzieci, przekroczenie którego oznacza utratę prawa do ulgi na dziecko, do kwoty 30 tys. zł nie byłoby uzasadnione.

- Ustalenie dochodów pełnoletniego, uczącego się dziecka na poziomie zdecydowanej większości emerytów oraz pracowników wykonujących pracę za najniższe wynagrodzenie stałoby w sprzeczności z twierdzeniem o utrzymywaniu dziecka, w szczególności przez podatników, którzy uzyskują dochody na zbliżonym poziomie – twierdzi MF.

Resort dodał, że zmiana dotycząca podwyżki kwoty wolnej będzie korzystna dla większości podatników.

Projektowane rozwiązania przewidują blisko 10-krotny wzrost kwoty wolnej od podatku w stosunku do roku 2016. Po zmianach kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Będą z niej korzystać wszyscy podatnicy, którzy uzyskują dochody, do których ma zastosowanie skala podatkowa. Dzięki tej zmianie więcej pieniędzy zostanie w portfelu aż u 90% emerytów. Prawie 70% emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Podatku nie zapłacą również pracownicy pobierający najniższe wynagrodzenie. Z kolei osoby zarabiające na poziomie miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, zapłacą podatek od około połowy uzyskanego wynagrodzenia 

– poinformowało MF.

Ministerstwo zastrzegło jednak, że praca nad ostatecznym kształtem nowych przepisów podatkowych nadal trwają.

Stwierdziło, że obecnie projekt ustawy jest przedmiotem konsultacji i uzgodnień i że zgłoszone do niego uwagi mogą wpłynąć na ostateczny kształt przepisów. Zmiany mogą zostać dokonane także na etapie prac parlamentarnych.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%