Zamknij
REKLAMA

Będzie niższy VAT od 2023 roku? "Albo rząd kłamie, albo..."

16.40, 27.08.2022 Źródło: Radio Zet Aktualizacja: 13.32, 28.08.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Z początkiem 2023 roku stawki VAT powinny wrócić do poziomu 22 i 7 procent. To efekt spełnienia warunków ekonomicznych zawartych w ustawie przez Ministerstwo Finansów. Do tego jednak może nie dojść, bo rząd chce przedłużenia obowiązujących stawek.

Wyższe stawki VAT 23 i 8 procent obowiązują od 2011 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedłuża ich obowiązywanie, ale w ustawie zapisano warunki po spełnieniu, których należy wrócić do 22 i 7 procent.

- W ustawie zapisano warunki, jakie muszą zostać spełnione, żeby stawki wróciły do poprzedniej wysokości: dług publiczny netto musi spaść poniżej 43 procent PKB, a suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6 procent - wskazuje Radio Zet. 

Według informacji Ministerstwa Finansów, na które powołuje się główny ekonomista FOR i były dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej, Sławomir Dudek warunki zostały spełnione. 

- Albo rząd kłamie, że sytuacja finansów publicznych jest dobra, albo od 2023 mamy VAT 22 procent - dodaje Dudek. 

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że rząd mimo wszystko chce przedłużenia obowiązujących stawek VAT. 

Pomysłów, w jaki sposób przedłużyć sytuację, ma być kilka. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na anonimowego informatora z rządu jednak z propozycji zakłada "dodanie kolejnego warunku w ustawie, który wiązałby stawki VAT z wydatkami na armię".

- Stawki na VAT byłyby utrzymane tak długo, jak będziemy utrzymywać ponadprzeciętne wydatki na obronność - mówi DGP informator. 

Wyższa stawka VAT zdaniem rządu ma, w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, nie pozwolić na obniżenie wpływów do budżetu. 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%