Zamknij
REKLAMA

Litr diesla będzie kosztował ponad 8 zł? "Perspektywa dość realna"

17.10, 03.09.2022 Źródło: Radio Zet / Onet.pl Aktualizacja: 19.53, 04.09.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com/pl
REKLAMA

W ciągu ostatnich tygodni cena oleju napędowego na stacjach benzynowych znacząco wzrosła, ale wygląda na to, że nie jest to koniec. Analitycy rynku paliw ostrzegają, że litr diesla może przebić granicę 8 zł. 

- Ostatnie dni wakacji przyniosły wzrost detalicznych cen paliw. Znów mocno podrożał olej napędowy, a w przypadku 95-okanowej benzyny zanotowaliśmy na stacjach pierwszą podwyżkę od początku czerwca tego roku - wskazują analitycy e-petrol. 

Jak dodają początek września, za sprawą taniejącej ropy naftowej, ma być bardziej optymistyczny dla kierowców.

- Prognozowane przez e-petrol.pl na drugi tydzień września przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,52-6,64 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,65-7,79 zł/l dla oleju napędowego i 3,14-3,23 zł/l autogazu - napisano w komunikacie. 

Diesel drożeje

Jak wskazują eksperci wzrost cen oleju napędowego to m.in. kwestia uzależnienia Europy od dostaw tego paliwa z Rosji. Import ropy z tego kraju, zgodnie z zapowiedzią państw UE, do końca roku ma spaść o 90%.

- Obecnie nakłada się na to jeszcze nadchodzący sezon zimowy, podczas którego dojdzie zapotrzebowanie na olej opałowy, mający zbliżoną charakterystykę do oleju napędowego - wyjaśnia dla money.pl Grzegorz Maziak z e-petrol.pl. 

Analitycy wskazują, że w tym roku zapotrzebowanie na naftowe paliwa opałowe może być większe niż zwykle ze względu na fakt, że są one stosowane jako substytut dla "rekordowo drogiego gazu ziemnego".

To wszystko finalnie przekłada się na ceny. Jak wskazywał w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski dr Jakub Bogucki może stać się tak, że cena diesla przekroczy 8 zł.

 - Widoki na to w perspektywie kilku tygodni są dosyć realne - ostrzega Bogucki.

(Źródło: Radio Zet / Onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%