Zamknij
REKLAMA

Jodek potasu "dla każdego obywatela". MSWiA podaje ważny komunikat!

15.20, 19.09.2022 . Aktualizacja: 18.49, 19.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Wszystko ma związek  z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Działania te podjęte zostały w ramach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Jak dodaje MSWiA, to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Zagrożenia nie ma 

Resort tłumaczy, że "w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki".

Natomiast służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest "zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.".

- Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - wskazuje MSWiA.

MAEA wzywa Rosję do opuszczenia elektrowni jądrowej

 Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła rezolucję, w której wzywa Federację Rosyjską do opuszczenia elektrowni jądrowej. Projekt rezolucji przygotowały Polska i Kanada.

W przyjętej rezolucji Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko elektrowni jądrowej w Zaporożu i wszelkim innym obiektom jądrowym na terytorium Ukrainy oraz w obrębie tych obiektów. 

- Wyrażamy ubolewanie z powodu nieustannych, brutalnych działań Federacji Rosyjskiej przeciwko obiektom jądrowym na Ukrainie, w tym ciągłej obecności sił rosyjskich i personelu Rosatom w elektrowni jądrowej w Zaporożu, co stanowi poważne i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa tych obiektów oraz personelu elektrowni. Tego rodzaju działania w znaczący sposób podnoszą ryzyko wystąpienia awarii lub incydentu jądrowego - czytamy w komunikacie MAEA.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 26 państw. 7 wstrzyłamo się od głosowania. Przeciwko były Rosja i Chiny. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%