Zamknij
REKLAMA

Ograniczą sprzedaż tych napojów? Mocny apel do ministra zdrowia

08.15, 10.11.2022 Źródło: Wiadomości Handlowe Aktualizacja: 08.41, 10.11.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka alarmuje ministra zdrowia. Chodzi o konieczność podjęcia zdecydowanych działań ograniczających dostęp dzieci do napojów energetycznych. 

Zakaz lub dopuszczenie sprzedaży tylko dla najstarszej młodzieży, ograniczenie dopuszczalnej dawki kofeiny, intensywne działania edukacyjne, informacje o szkodliwości na opakowaniach - to tylko niektóre z propozycji, jakie sugeruje Mikołaj Pawlak. 

RPD w wystąpieniu generalnym docenił  wprowadzone ograniczenia w sprzedaży nieodpowiednich dla dzieci produktów w szkołach oraz działania mające przekonać producentów do zmniejszenia zawartości cukru, kofeiny czy tauryny w produktach, które często są kupowane przez dzieci i młodzież. 

Wskazał jednak, że te działania jednak nie wystarczą. 

- Naukowcy przestrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu. Wystarczy tylko jedna puszka, żeby dostać zawału – alarmują australijscy uczeni. Dotyczy to tak starszych, jak i całkiem młodych osób - wskazuje rzecznik. 

Dodaje również, że składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci.

- Rozwijające się młode organizmy łatwo mogą uzależnić się od kofeiny zawartej w napojach. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energetykami, mogą nie dożyć 60-tki – zaznacza Rzecznik.

Rzecznik Praw Dziecka powołując się na opinie specjalistów wskazuje, że energetyki dla dzieci są jak używki. 

Mikołaj Pawlak nie ma wątpliwości, że w Polsce trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych zmian, które doprowadzą do ograniczenia spożywania energetyków przez dzieci i młodzież. 

(Źródło: Wiadomości Handlowe )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%