Zamknij
REKLAMA

Szykuje się podwyżka za wywóz śmieci.Pytanie od kiedy zapłacimy więcej

11:00, 13.08.2019 | K.S.
Skomentuj Nadal zbyt słabo segregujemy śmieci/fot:pixabay
REKLAMA

Niedawno wiele gmin podniosło opłaty za wywóz śmieci. Okazuje się, że po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie będzie już można zadeklarować braku segregacji. Wśród najważniejszych zmian znalazły się te mówiące, że gminy zapewniają selektywną zbiórkę odpadów komunalnych i będą musiały nakładać kary administracyjne dla mieszkańców, którzy odpadów nie segregują. Opłata podwyższona będzie ustalana przez radę gminy, w wysokości nie niższej niż dwukrotna wysokość i nie wyższej niż czterokrotna wysokość stawkę ustalonej przez radę gminy za zbiórkę selektywną. Czyli teoretycznie osoby, które obecnie nie segregują śmieci będzie obniżka. Biorąc pod uwagę fakt, że gminy nie będą mogły dopłacać do wywozu śmieci okaże się czy i w jakiej wysokości wzrosną opłaty dla wszystkich. Do końca roku raczej nie należy się spodziewać podwyżek w gminach powiatu międzychodzkiego. Nowe prawo zmienia też przepisy tzw. ustawy foliówkowej, wprowadzając odpłatność za wszystkie plastikowe torby, jakie dostaniemy w sklepach poza tzw. zrywkami. Od 1 września 2019r. będziemy więc płacić za każdą folówkę.

Wobec napływających do nas pytań mieszkańców gminy Międzychód dotyczących zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci otrzymaliśmy informację z Rady Miejskiej wyjaśniajacą tą sytuację.

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców w sprawie gospodarowania odpadami i podwyżką opłat za odpady, Rada Miejska przygotowała analizę w tej sprawie. Przedstawiamy mieszkańcom informacje o tym jak powstawał projekt i uchwała w sprawie gospodarowania odpadami.
Proces i debata nad podwyżką cen odpadów rozpoczął się już 15.05.2019 roku, kiedy to na komisji wspólnej, Burmistrz Międzychodu zapytany przez radnych o stan finansowania odpadów w Gminie Międzychód, stwierdził, że przedstawi Radzie Miejskiej analizę i proponowane rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami i dodał: „Patrząc na to co się dzieje, można powiedzieć, że podwyżka jest nieunikniona”. Natomiast Pani Skarbnik uzupełniła, że od 2013 roku kiedy to weszła opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dokonując analizy dochodów i wydatków za gospodarowanie odpadami, widzimy, że co roku brakuje środków finansowych. W wystąpieniu pokontrolnym Regionalna Izba Obrachunkowa wskazuje, że gospodarka odpadami musi się samofinansować, dochody i wydatki z tego tytułu muszą się równoważyć. Ponadto wzrastają koszty zrzutów odpadów. Na tej Komisji Burmistrz stwierdził, że zaproponuje stawkę od każdej osoby w rodzinie, a nie jak było do tej pory od gospodarstwa domowego. Natomiast na komisji wspólnej w dniu 13.06.2019 roku zastępca Burmistrza zapoznał radnych z analizą gospodarki odpadami w Gminie. Masa odpadów zmieszanych (wyrażona w tonach) z roku na roku rośnie i tak:

Rok 2013 pominięto z uwagi na to, że okres rozliczeniowy obejmuje jedynie II półrocze.

Radni dokonali analizy gospodarki odpadami, w tym wysokości kosztów, liczby mieszkańców, gospodarstw domowych, segregacji oraz kwoty dopłaty w Gminie Międzychód. Poniższe zestawienie przedstawia tendencję zmian liczby mieszkańców, gospodarstw domowych i dopłaty do odpadów:

Z powyższego zestawienia wynika, że z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych segregujących odpady oraz wzrasta liczba mieszkańców objętych systemem przyjmowania odpadów, jak również wzrasta ilość masy odpadów. Zatem tendencja w przedmiocie segregacji jest pozytywna. Gmina Międzychód w latach 2014 – 2018 musiała dopłacić łącznie 597.652 zł. Jedynie w 2013 roku bilans był dodatni i wyniósł 7.554 zł. Z uwagi na to, że koszty usuwania odpadów były wyższe od wpływów, należało podjąć decyzję o zmianie naliczania i wysokość stawki od osoby. Dlatego też w niektórych gospodarstwach domowych podwyżka ta jest znacząca, ponieważ mógł nastąpić wzrost o blisko 100%, np. w rodzinie 6-osobowej dotychczas opłata za odpady wynosiła 48 zł, a po zmianie 90 zł.
Z takim danymi w Gminie Międzychód przedstawionymi przez Burmistrza Międzychodu i zapewnieniu, iż proponowana podwyżka zbilansuje gospodarkę odpadami, Rada Miejska przychyliła się do wniosku o podwyżkę oraz zmianę systemu naliczania i podjęła uchwałę.
Ale to nie koniec zmian jakie nas czekają w związku z gospodarką odpadami. Mianowicie sejm przyjął nowelizację ustawy a Prezydent podpisał i czekamy teraz na jej ogłoszenie. Najistotniejsze zmiany w ustawie to, że będą jedynie odpady segregowane. Każdy mieszkaniec będzie zobowiązany do segregacji. Gmina ustali sposób segregowania i będzie kontrolować przestrzeganie uchwały. Część zapisów ustawy należy jeszcze zinterpretować i przełożyć na życie codzienne. Okres przejściowy dla tej nowelizacji to 12 miesięcy. Zatem Gmina ma 1 rok na dostosowanie zapisów uchwały o gospodarowaniu odpadami do ustawy.

                                                                                                                                                                              Ryszard Sulej - Rada Miejska Międzychodu

(K.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA