Zamknij
REKLAMA

Prawie 43,2 tys. osób uchyliło się w I półroczu od obowiązkowych szczepień

08:51, 27.11.2019 | Klaudia Torchała/PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Według Światowej Organizacji Zdrowia niechęć do szczepień to jedno z dziesięciu zagrożeń zdrowia publicznego w 2019 r. 

W Polsce od obowiązkowych szczepień w I półroczu 2019 r. uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat – poinformował główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na poświęconym szczepieniom I Kongresie Pielęgniarek i Położnych POZ.

Główny Inspektor Sanitarny w czasie swojego wystąpienia mówił, że zaszczepialność Polaków "trzeba zwiększyć za wszelką cenę, ale w sposób skrajnie odpowiedzialny". Jego zdaniem szczepienia to najtańszy sposób na uniknięcie śmierci i najlepiej wydane pieniądze, by nie zginąć."Jeśli jesteśmy zaszczepieni, to jesteśmy bezpieczni" - zapewnił.

Przytoczył też badania CBOS z 2019 r., pokazujące, że o 7 proc. wzrosło zaufanie do szczepień. Odwołał się do roli personelu medycznego w szerzeniu wiedzy i przekonywaniu pacjentów do szczepień. Zaznaczył, że jest ona szczególnie istotna we współczesnym świecie, gdy dostęp do informacji, często niesprawdzonej i wprowadzającej w błąd odbiorców, jest powszechny. Mówił, że obecnie mamy sytuację "odejścia od autorytetu i wiedzy".

"Problem polega na tym, że wszyscy mają dostęp do informacji, która nie zawsze jest wiedzą" - ostrzegł, zaznaczając, że często pozycjonowanie treści odbywa się w skomercjalizowany sposób. Odwołał się też do influencerów, którzy często szermują informacją, która wcale nie jest wiedzą.

"Kiedyś rzetelną wiedzę zapewniali lekarze, pielęgniarki, położne" - powiedział. Jego zdaniem to właśnie środowisko medyczne jest źródłem rzetelnej informacji.

Należy ufać profesjonalistom opieki zdrowotnej. Jestem pełen szacunku dla tej pracy. Jak analizuję, kto jest przeciwnikiem szczepień, to nie znajduję wśród nich pielęgniarek i pielęgniarzy - wyjaśnił Główny Inspektor Sanitarny.

(Klaudia Torchała/PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA