Zamknij
REKLAMA

Policja przypomina, by uważać na fałszywe maile, smsy i linki

17:32, 20.01.2020 | Jacek Walczak/PAP
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Do policji w Bełchatowie zgłosił się mężczyzna, który został oszukany. Otrzymał wiadomość mailową, że musi uregulować zadłużenie za ostatnio dokonaną transakcję; dokonał płatności i stracił 18 tys. zł.

Jak poinformowała w niedzielę PAP Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji, w mailu poinformowano mężczyznę, że jest zadłużony na kwotę 1,98 zł. Treść tej wiadomości nie wzbudziła w pokrzywdzonym żadnych podejrzeń, ponieważ w ostatnim czasie za pomocą internetu kupował różne rzeczy. Postanowił uregulować zaległość.

Nie podejrzewając oszustwa, mężczyzna "kliknął" w link i został przekierowany na fałszywą stronę płatności elektronicznych "dopłaty", gdzie następnie była możliwość wyboru swojego banku. Został przekierowany na stronę logowania do swojego konta bankowego. Strona nie wzbudziła w nim żadnych podejrzeń, bo wizualnie odpowiadała stronie banku.

Logując się na konto, podał swój numer klienta oraz hasła do logowania. Po zalogowaniu wyświetliła się strona z danymi do przelewu oraz polem, w którym należało podać autoryzacyjny kod SMS wysłany przez bank.

Pokrzywdzony podał kod akceptując przelew kwoty, która widniała w fałszywym mailu. Po wykonaniu płatności był przekonany, że spłacił swoją zaległość. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności - 18 tys. zł. Wówczas zorientował się, że został oszukany i zgłosił to policji.

Kaszewska podkreśla, że to nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Dlatego ostrzega, aby uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie "klikać" w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności. Przypomina, że w takich sytuacjach należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. 

(Jacek Walczak/PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© wiescimiedzychodzkie.pl | Prawa zastrzeżone