Zamknij
16:07, 25.04.2021

W czasie prac budowlanych w okolicach jez. Mierzyńskiego odnaleziono ślady osady pradziejowej. Świadczy o tym odkrytych tu 18 obiektów osadniczych, które związane są bezpośrednio z osadnictwem kultury łużyckiej w jej klasycznej formie rozwoju, czyli IV i V okresie epoki brązu. O osadniczym charakterze miejsca świadczą m.in. odnalezione w ziemi duże naczynia ceramiczne ustawiane bezpośrednio w piasku. Jest to kolejny już ślad dawnego życia w tym rejonie powiatu międzychodzkiego.

Kultura łużycka to okres w naszych pradziejach datowany na lata od około 1350/1300 p.n.e. do około 500/400 lat p.n.e. Ostatnie odkrycia sierakowskiego archeologa Roberta Jędrzejczaka potwierdzają, że pomiędzy południowym i zachodnim krańcem Jeziora Mierzyńskiego a rzeką Wartą setki lat temu rozwijało się intensywnie osadnictwo społeczności epoki brązu. W połączeniu ze znaleziskiem sprzed kilku tygodni na sąsiednich terenach powiatu, można stwierdzić, że miejsce to wskazuje na ciągłość osadniczą przez ponad 1000 lat.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz