Który materiał wybrać na pokrycie garażu i dodatkowych zabudowań? Czy powinien pasować do dachu naszego domu i jak osiągnąć taki spójny efekt? Co zrobić jeżeli stawiamy na niską cenę, ale wciąż zależy nam na wytrzymałości i ładnym wyglądzie zadaszenia? Te wszystkie pytania są coraz częstsze wśród ludzi planujących budowę czy remont domu, z powodu rosnących we wszystkich branżach cen. Rozwiązaniem okazuje się być blacha trapezowa – pokrycie estetyczne i trwałe, dodatkowo wzmocnione odpowiednimi powłokami dekoracyjno-ochronnymi.
Ilość dostępnych na rynku rodzajów blach trapezowych może przytłaczać, ale wynika ona głównie z wielości zastosowań tego materiału. Do wyboru jest zwykle materiał, z którego wykonano blachę – stalowa pokryta cynkiem, powleczona alucynkiem albo aluminium. Blachy różnią się też sztywnością oznaczaną literą T i liczbą (oznaczenie ustandaryzowane w UE), która zależy też od wysokości przetłoczenia. W ten sposób blachę trapezową możemy zobaczyć na wiatach i ogrodzeniach, elewacjach, dachach, a nawet w roli materiału konstrukcyjnego dużych budynków.
Niskoprofilowe blachy, czyli takie mające oznaczenie mniejsze niż T14, świetnie nadają się jako pokrycie obiektów gospodarczych albo jako ogrodzenie. Natomiast blachy o nieco wyższym profilu (T14-T60) to idealne pokrycie dachowe domów. Obecnie blachy są odpowiednio zabezpieczane powłokami ochronno-dekoracyjnymi, które dodają im nie tylko walorów technicznych. Powłoki tworzą z blach trapezowych atrakcyjną propozycję pokrycia dachowego lub wykończenia elewacji, szczególnie w domach dążących w dekoracji do nowoczesnych stylów architektonicznych. Jedyną niewygodą, którą można przypisać blachom trapezowym, to przewodzenie dźwięków – uderzanie deszczu o dach może okazać się na dłuższą metę nieprzyjemne. Istnieje jednak łatwe rozwiązanie tego problemu – izolacja poddasza na przykład wełną mineralną.
Blacha trapezowa nie wymaga konkretnego, zbudowanego pod nią dachu. Nawet bardzo stroma połać będzie dla niej odpowiednia. Da się ją też położyć na skomplikowanych dachach, ale proste i rozległe oszczędzą nam dodatkowych przycinek i poprawek, a przez to kosztów. Blacha trapezowa charakteryzuje się też niewielkim ciężarem, dlatego dobrze jest ją wykorzystać, gdy mamy do czynienia z dachem nieprzystosowanym do ciężkich pokryć – na przykład jeżeli remontujemy dach, na którym wcześniej leżał lekki materiał pokryciowy.
Jeśli w naszej okolicy ekstremalne zjawiska pogodowe – takie jak grad, ulewy, wichury – są częste, dobrze jest wykorzystać blachę trapezową z ocynkowanej stali, niewrażliwą na wilgoć i usterki mechaniczne. Na nią warto zastosować powłokę ochronną od renomowanego producenta. Na przykład Blachy Pruszyński oferuje powłokę poliuretanową PURLAK albo PURMAT, których gwarancja jakości to aż 50 lat.
Stylem, blacha trapezowa pasuje najlepiej do minimalizmu i nowoczesnej architektury, dzięki geometrycznym kształtom. Łatwo podkreślić taką stylistykę stonowanymi kolorami, czyli szarością, grafitem albo metalicznym połyskiem, choć można też spróbować kontrastu – odważne kolory także znajdziemy na rynku.
Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby blachę trapezową wykorzystać nie tylko na dachu garażu, czy na ogrodzeniu, ale też przykryć nią nasz dom. Jest to niedrogie rozwiązanie, wcale nie ustępujące innym wyglądem i praktycznością, a spójność pokrycia dachowego domu z innymi budynkami na posesji świetnie się prezentuje. Pamiętajmy jednak o tym, że na długotrwałą jakość możemy liczyć tylko korzystając z usług uznanych firm. Upewnijmy się, że pokrycie dachowe od wybranego producenta jest zgodne z europejskimi normami, a także czy wraz z zakupem otrzymamy umowę gwarancyjną dotyczącą jakości i wyglądu dachu.