Przydomowe oczyszczalnie ścieków są z powodzeniem stosowane tam, gdzie nie można podłączyć budynku do systemu kanalizacji. Uzyskujemy zatem dostęp do niedrogich i wygodnych w eksploatacji rozwiązań, które doskonale spełnią nasze oczekiwania. Na uznanie zasługuje głównie biologiczna oczyszczalnia ścieków, którą warto poznać bliżej już teraz. Czym cechuje się ten rodzaj oczyszczalni? Jakie możliwości uzyskujemy?
Pamiętajmy o tym, że przydomowa oczyszczalnia ścieków może występować w kilku wersjach. Do dyspozycji mamy przede wszystkim oczyszczalnie biologiczne, roślinne i drenażowe. Oczywiście każdy rodzaj oczyszczalni posiada etap oczyszczania biologicznego i jest podzielony na procesy mechaniczne w warunkach beztlenowych oraz procesy biologiczne w warunkach tlenowych. Drenażowa oczyszczania składa się z osadnika gnilnego i systemu drenażu w gruncie. W osadniku dochodzi do procesów oczyszczania mechanicznego, zatrzymywania frakcji stałych, mineralizacji w warunkach beztlenowych oraz uśrednienie składu i temperatury ścieków. Tutaj zatrzymywane są części mineralne nie podlegające oczyszczeniu, które należy okresowo usuwać.
Czym wyróżnia się biologiczna oczyszczalnia ścieków? To urządzenie łączące oczyszczanie mechaniczne i biologiczne w kilku lub jednym zbiorniku. Nie mamy tutaj oczyszczania w gruncie, jednakże uzyskujemy wysoką skuteczność działania. Po uzyskaniu pozwoleń można nawet odprowadzać oczyszczone ścieki przykładowo do rzek. Wszelkie procesy rozpoczynają się w pierwsze komorze, czyli osadniku wstępnym. Na powierzchni zatrzymywane są części lżejsze (tłuszcze), a na dnie części cięższe (mineralne). Skład i temperatura ścieków są uśredniane, przy czym osadnik pełni funkcję bufora przyjmującego zwiększone zrzuty ścieków. W efekcie cały system jest stabilny i skuteczny w każdym miejscu! Kolejnym etapem jest biologiczne oczyszczanie ścieków w warunkach tlenowych. Bakterie tlenowe rozwijają się na złożu biologicznym lub w formie osadu czynnego, co zależy od danej technologii. Atutem biologicznej oczyszczalni jest większa stabilność procesów i brak konieczności dodawania biopreparatów, bakterii, czy też dowożenia osadu czynnego przy uruchomieniu i użytkowaniu. Oczyszczone ścieki odpowiadają drugiej klasie czystości wód, dlatego można je odprowadzać bezpośrednio do cieku wodnego lub gruntu. Wszystko to sprawia, że biologiczne oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym uznaniem wśród wielu odbiorców.
Jakie jeszcze korzyści daje nam biologiczna oczyszczalnia ścieków? Nie zapominajmy o możliwości kontroli składu cieczy, jaka wypływa z urządzeń do środowiska. W ostatnim czasie w wielu państwach UE zauważamy ukierunkowanie na takie właśnie oczyszczalnie ścieków. Jeśli poszukujemy najlepszego rozwiązania w tym zakresie, skorzystajmy z profesjonalnej pomocy specjalistów. Eksperci z tej dziedziny zapewniają niezawodne usługi wysokiej jakości, z dbałością o potrzeby wszystkich klientów.