Zamknij

Kompendium profili LED – jakie wybrać?

20:17, 22.09.2024 .Materiał Partnera Aktualizacja: 20:21, 22.09.2024
Skomentuj

Żeby w estetyczny sposób zamontować taśmy LED na suficie, przy schodach czy pod meblami, koniecznie trzeba zainwestować w dedykowane do tego profile. Mają one funkcję maskującą, a do tego dbają o właściwe odprowadzanie temperatury i pozwalają na podwyższenie stopnia ochrony zamontowanych w nich taśm.

Na rynku dostępne są ich różne rodzaje, przez co wybór tych elementów bywa dla niektórych dość kłopotliwy. Poszczególne modele różnią się nie tylko wyglądem, ale też sposobem montażu, materiałem wykonania, rozmiarem czy rozszerzalnością temperaturową. Poniżej krótkie kompendium profili LED, dzięki którym ich wybór będzie łatwiejszy.

Profile dzieli się m.in. ze względu na sposób montażu

Przy wyborze profili LED, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, gdzie dokładnie ma być zamocowane oświetlenie i jaką ma pełnić funkcję. Są wśród nich takie przeznaczone do montażu od spodu mebli czy innych gładkich powierzchni, ale też takie, które nadają się do umieszczenia w szkle albo na stopnicach schodów. W zależności od dedykowanego zastosowania i sposobu mocowania, wyróżnia się profile LED:

  • nawierzchniowe,
  • do płyt GK i gipsowania,
  • wpustowe lub do zabudowy,
  • narożne lub kątowe,
  • meblowe,
  • podłogowe lub hermetyczne,
  • gięte,
  • do szkła,
  • schodowe,
  • wielkogabarytowe.

Czytaj także: Jaki profil aluminiowy wybrać?

Przy wyborze profili LED koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wykonanie

Szukając profili LED o konkretnym zastosowaniu, w następnej kolejności należałoby skupić się na tym, aby były solidne. Za to w dużej mierze odpowiada oczywiście materiał, z jakiego elementy te są wykonane. To od niego zależy to, jaką będą miały żywotność i odporność na uszkodzenia, czy będą dobrze odprowadzać ciepło z taśm i modułów, a także jak będą wyglądać.

W sklepach najczęściej można znaleźć profile LED wykonane z tworzywa sztucznego albo aluminiowe. Te pierwsze są z reguły najtańsze. Niestety, zazwyczaj są dość delikatne, a do tego nie odprowadzają właściwie ciepła. W efekcie same nie są zbyt wytrzymałe, a do tego mogą negatywnie wpływać na żywotność całego oświetlenia.

Profile LED wykonane z aluminium kosztują nieco więcej, ale są lepszym rozwiązaniem zarówno pod kątem wytrzymałości, jak i odprowadzania ciepła. Działają one nieco jak radiator. W naszym kompendium profili LED warto wspomnieć o tym, że te aluminiowe można podzielić jeszcze na surowe lub anodowane. Te ostatnie są najdroższą opcją, natomiast wyglądają najlepiej, a także są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Sposób montażu i materiał wykonania to dwie niezwykle istotne kwestie. Przy wyborze profili LED, warto jednak zwrócić uwagę także na kąt padania światła (może wynosić on 15, 30, 45 czy 60 stopni), możliwość wyginania, a także to, jakie pasują do nich klosze. Nie bez znaczenia jest oczywiście też rozmiar.

Więcej na ELED.pl - oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%