Zamknij

Czym jest świadczenie aktywnie w żłobku?

09:42, 21.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:42, 21.10.2024

Pojawienie się nowego członka rodziny w domu zawsze wzbudza wiele emocji. Rodzice pragną zazwyczaj jak najdłużej przebywać z dzieckiem, przez co roczny okres urlopu macierzyńskiego może nie wystarczyć. Na szczęście wprowadzone zostały przepisy wspierające zatrudnienie młodych rodziców - wdrożono program o nazwie aktywnie w żłobku. Na czym to polega i jakie daje możliwości? Dla kogo dostępne jest nowe świadczenie?

Aktywnie w żłobku

Świadczenie aktywnie w żłobku to program mający za zadanie wspierać połączenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi. Możemy skorzystać z różnych form wsparcia, dzięki czemu łatwiej powrócimy do pracy do urodzeniu dziecka. Z nowego rozwiązania skorzystają rodzice dzieci do 3 roku życia. Poza tym na uznanie zasługują też inne świadczenia, o nazwach aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu. Pamiętajmy jednak o tym, że w danym miesiącu na jedno dziecko przysługuje tylko jedna forma wsparcia. Istnieje także możliwość wielokrotnej zmiany rodzaju świadczenia, zgodnie ze swoimi preferencjami. Świadczenie aktywnie w żłobku zastępuje dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, u opiekuna dziennego lub w klubie dziecięcym. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika

Dla kogo program aktywnie w żłobku?

Warto podkreślić, że program aktywnie w żłobku jest dostępny dla rodziców dziecko chodzących do żłobka, objętych opieką opiekuna dziennego lub uczęszczających do dziecięcego klubu. Z takiej opcji skorzystają nie tylko rodzice, lecz także opiekunowie prawni i inne osoby, sprawujące opiekę nad dzieckiem przez decyzję sądową. Pomimo faktu, że istotnym celem programu aktywny rodzic jest wsparcie w podjęciu pracy zarobkowej, w przypadku wspomnianej pomocy wsparciem objęci zostają także rodzice nie podejmujący pracy (w tym doktoranci, studenci). To oznacza, że koniecznością nie jest zatem podjęcie pracy zawodowej. Wyznaczono tutaj górną granicę opłat za żłobek, aby unikać znacznego podnoszenia opłat przez taką placówkę. Trzeba wiedzieć, że wysokość kosztu pobytu pociechy w żłobku lub klubie dziecięcym w okresie od 1.10.2024 do 31.03.2025 roku wynosi 2200 złotych - przekroczenie tej wartości wyklucza z procesu przyznawania świadczenia aktywnie w żłobku. 

Wyznaczenie górnej granicy opłat za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna zostało wprowadzone w celu uniknięcia znacznego podnoszenia opłat przez te placówki. Wysokość kosztu pobytu dziecka pod opieką jednej z wymienionych instytucji opieki lub dziennego opiekuna na okres od 1 października 2024 roku do 31 marca 2025 roku wynosi 2200 zł. Przekroczenie danego progu wyklucza z procesu przyznawania świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Wniosek o uzyskanie świadczenia

Od kiedy rodzice mogą składać wniosek o świadczenie aktywnie w żłobku? Mamy taką możliwość od 1 października 2024 roku, a świadczenie jest realizowane przez ZUS. Przepisy jasno wskazują, jakie elementy musi posiadać wniosek o świadczenie. Są one następujące:

  • Dane wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, PESEL, obywatelstwo, adres e-mail, nr telefonu
  • Dane dotyczące dziecka 
  • Inne informacje wynikające z oświadczeń potrzebnych do ustalenia prawa do wspomnianego świadczenia
  • Informacja o uczęszczaniu dziecka do klubu dziecięcego lub żłobka ze wskazaniem takiej placówki (lub opiekuna dziennego)

Wszystkie te dokumenty razem z wnioskiem składamy jedynie drogą elektroniczną poprzez profil informacyjny na ZUS PUE/eZUS lub system teleinformatyczny banków krajowych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. 

Nowe świadczenie aktywnie w żłobku daje wielu rodzicom szansę na podjęcie pracy zarobkowej i jednocześnie uzyskanie fachowej opieki nad swoją pociechą wtedy, gdy przebywają oni w pracy. Już teraz wiemy, że z takiego rozwiązania zamierza skorzystać szerokie grono osób - wnioski można składać od 1 października 2024 roku. Z pewnością połączenie pracy zawodowej z wychowywaniem małego dziecka nie jest proste, dlatego wszelka pomoc jest mile widziana.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%