Zamknij

GPS do śledzenia auta a kontrola pracy kierowców

00:00, 22.11.2022 artykuł sponsorowany

Praca w branży transportowej wymaga od kierowców ciągłego skupienia, dlatego ważne jest by każdy z nich przestrzegał ustawowego czasu pracy i wskazań tachografu. Niestosowanie się do przepisów wiąże się nie tylko z podniesieniem ryzyka na drodze, ale i nałożeniem kary. Czy GPS do śledzenia auta pomaga w kontroli czasu pracy kierowców? 

Czas pracy kierowców zawodowych 

W firmach transportowych kierowcy są zobowiązani do przestrzegania ustawowego czasu pracy z uwzględnieniem przerw w czasie jazdy i dłuższego odpoczynku. Maksymalny czas pracy za kółkiem z pewnymi wyjątkami wynosi 9 godzin. GPS do śledzenia auta dokładnie mierzy przejechany w tym czasie odcinek trasy i kontroluje, czy kierowca zatrzymał pojazd zgodnie ze wskazaniem tachografu. Jeśli kierowca nie zatrzyma się po określonym czasie, GPS potwierdzi, że kontynuował jazdę. Wskaże też, czy kierowca dojechał jedynie do najbliższego parkingu, czy też pracował niezgodnie z prawem przez kolejne godziny. 

Kierowcy zawodowi uruchamiają lokalizator GPS po rozpoczęciu pracy i korzystają z niego przez cały czas aż do zatrzymania pojazdu do zakończeniu obowiązków. W przypadku gdy skończą pracę, a używają tego samego auta do własnych celów, mogą ustawić w lokalizatorze GPS tryb jazdy prywatnej. Tryb jazdy prywatnej zatrzymuje liczenie czasu pracy i nie generuje danych używanych do tworzenia raportów dla pracodawcy. 

Co jeszcze pokazuje lokalizator GPS? 

Lokalizator GPS gromadzi dane o przejechanym dystansie, zużytym paliwie i średniej prędkości jazdy. Dane tego typu służą nie tylko kontrolowaniu pracy kierowcy, ale i optymalizacji kosztów w firmie transportowej. Kierowcy, którzy preferują ekonomiczny styl jazdy, mogą otrzymywać premie motywacyjne i inne benefity. Pracodawca może dodatkowo przypisać poszczególnych kierowców do konkretnych samochodów, by każdy z nich mógł wypracować najlepszy styl jazdy danym pojazdem. Dzięki temu łączne koszty firmy spadną, gdyż zużycie paliwa i części eksploatacyjnych w autach zostanie ograniczone. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%