Zamknij
REKLAMA

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu z wsteczną datą?

00:00, 25.03.2021 | materiały partnera

Zgodnie z przepisami prawa, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należy przy tym pamiętać o ciągłej ochronie, gdyż nawet jeden dzień przerwy w OC wiąże się z naliczeniem kary finansowej. Kierowcy, którzy nie dopilnowali tego obowiązku, często szukają możliwości kupienia ubezpieczenia z datą wsteczną. Sprawdziliśmy czy to możliwe!

Jak zachować ciągłość OC?

Za brak ważnego OC grożą poważne konsekwencje nie tylko w postaci kar nałożonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie wystąpienia kolizji zostaniesz także obciążony kosztami naprawy auta oraz wypłaty odszkodowania pokrzywdzonym w wypadku. Zachowując ciągłość ubezpieczenia unikniesz odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody, gdyż wszystkie wydatki zostaną pokryte z Twojej polisy. Dla własnego bezpieczeństwa należy więc pilnować, aby Twoje auto zawsze było objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym. W większości przypadków OC jest automatycznie przedłużane na kolejny okres, jeżeli nie zdecydujesz się wykupić ochrony w innym towarzystwie. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy:

· kupiłeś auto używane i korzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela,

· masz zaległości w spłacie rat za obecną polisę,

· używasz OC krótkoterminowego.

Musisz przy tym pamiętać, że nie ma możliwości nabycia OC z datą wsteczną. Takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do nadużyć ze strony kierowców, którzy kupowaliby polisę dopiero po wystąpieniu szkody. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-kupic-oc-z-wsteczna-data. Ponadto Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny współpracuje z firmami i na bieżąco dostaje od nich informacje o kierowcach, którzy nie opłacili polisy w terminie.

Jakie kary grożą za brak OC?

Właściciele pojazdów, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczeniowego, muszą się liczyć z surowymi karami. Jazda bez ważnego OC nawet w przypadku, gdy nie doszło do kolizji lub kontroli drogowej nie oznacza, że unikniesz odpowiedzialności. UFG ma dostęp do bazy kierowców, w przypadku których wystąpiła przerwa w ciągłości ochrony komunikacyjnej. Instytucja nakłada na takie osoby kary finansowe, których wysokość zależy od tego, jak długo zwlekali z nabyciem OC:

· do 3 dni – 1040 zł,

· od 4 do 14 dni – 2600 zł,

· powyżej 14 dni – 5200 zł.

W przypadku samochodów ciężarowych kary są jeszcze dotkliwsze i mogą sięgać nawet 7800 zł. Ich wysokość znacznie przewyższa cenę podstawowego OC, dlatego unikanie kupna polisy jest po prostu nieopłacalne.

Jak uniknąć przerwy w OC?

Zanim polisa zostanie automatycznie przedłużona, ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania o tym 14 dni przed końcem umowy. To czas, w którym możesz rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem i sprawdzić, czy w innej firmie nie dostaniesz korzystniejszej oferty. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń OC/AC - rankomat.pl, w której przeanalizujesz propozycje polis od różnych towarzystw. To ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy przedłużyć ochronę u obecnego ubezpieczyciela, czy wykupić nowe OC.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%