Zamknij

Kuna w samochodzie. Co robić?

09:18, 05.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:25, 05.03.2019
Skomentuj

Mam kunę w aucie. Ratunku! - wołają na forum internetowym kierowcy. Szukając przy tym pewnej metody na pozbycie się gryzonia i zniechęcenie go do dalszych wizyt. Uprzedzamy! Wieszanie woreczków z sierścią psa lub kostek do toalety nie działa. Trzeba sięgnąć po lepsze metody.

Gryzonie, czyli myszy, szczury i kuny, które zimą szukają schronienia w ciepłych samochodach potrafią wyrządzić w nich ogromne szkody. O ile mała myszka pogryzie trochę tapicerkę, zje okruszki po bułce i zostawi nieprzyjemny zapach, to kuna przysporzy kierowcy i pasażerom znacznie więcej kłopotów. Potrafi unieruchomić samochód. A właściciel pojazdu niezależnie czy napędzanego benzyną, ropą czy autogazem, będzie musiał skontaktować się z mechanikiem.

Kuna chętnie chowa się przed zimnem pod maską samochodu, gdzie czasami może gryźć kable i przewody.

Kuny gryzą w samochodach:

  • kable,
  • wąż z płynem chłodniczym,
  • przewody układu chłodzenia,
  • izolacje kabli,
  • przewody wysokiego napięcie,
  • wąż od nagrzewnicy,
  • przewody hamulcowe,
  • elastyczne przewody hamulcowe,
  • wygłuszenie maski silnika,
  • maty pod maską.

Kierowcy i mechanicy zwracają uwagę, że zależnie od modelu samochodu kuna niszczy inne elementy. Powstała nawet teoria, tłumacząca to zjawisko.

Kuna gryzie kable

Producenci części samochodowych używają w fabrykach składników pochodzenia naturalnego. Kuny mają wyczuwać zapach tych substancji. Gryzą więc kable i przewody licząc, że znajdą pożywienie.

Jest też inne wytłumaczenie zachowania tych futrzanych wandali. Kuna ma na łapach gruczoły potne. Grasując w samochodzie pozostawia ślady zapachowe, które są bardzo szybko wyczuwane przez inne kuny. Gdy drugi gryzoń zajrzy pod maskę auta, pierwsze co będzie chciał zrobić to usunąć dowody obecności swojego poprzednika. Zaczyna gryźć przewody, kable, maty i niszczyć wszystkie inne elementy, na których wykryje niechciane zapachy.

Kuny żyją w całym kraju. Są w lasach, wsiach, miastach i aglomeracjach. Potrafią dostać się pod maskę samochodu, wślizgnąć się do garażu, szopy oraz myszkować po poddaszu, strychu czy całym domu. Kiedyś Polacy uważali, że tylko ich zachodni sąsiedzi mają problem z tymi zwierzętami. Teraz nie tylko Niemcy muszą zmierzyć się z kunami, które niszczą wiele przedmiotów napotkanych na swojej drodze i przy okazji roznoszą groźne zarazki.

Po wizycie kuny pod maską samochodu, pojazd może nadawać się tylko do naprawy.

Kuna - jak się pozbyć?

Żeby pozbyć się kuny najpierw trzeba posprzątać. Dosłownie! Gdy kierowca zauważy, że pod maską był ten futrzany gryzoń - niezależnie od tego, czy wyrządził jakieś szkody, czy nie - powinien w pierwszej kolejności oczyścić komorę silnika. W ten sposób pozbędzie się zapachu ssaka i nie sprowokuje kolejnej kuny do ataku na kable.

Czyszczenie komory silnika można przeprowadzić samodzielnie, korzystając ze środków chemicznych w sprayu. Takim specyfikiem należy popryskać komorę silnika oraz wygłuszenie maski i przednie nadkola samochodu. Jeżeli ktoś nie potrafi poradzić sobie z tym samodzielnie albo obawia się, że nie zrobi tego dostatecznie dokładnie, może poprosić o pomoc fachowca. Mechanik przy okazji sprawdzi, czy kuna wyrządziła szkody, które na razie są niezauważalne - na przykład nadgryzła przewody.

O pomoc w czyszczeniu komory silnika można poprosić fachowca.

Jak zabezpieczyć samochód przed kuną?

Kierowcy radzą, aby sprawdzić, czy dolna osłona silnika jest uszkodzona. Jeżeli tak, trzeba ją wymienić. A gdy w danym modelu auta nie ma takiej osłony, to można sprawdzić, czy na rynku są dostępne osłony pasujące do naszego samochodu. Osłona silnika nie zablokuje całkowicie wejścia do auta, ale je utrudni.

Można też użyć różnych środków odstraszających. Niestety domowe sposoby nie działają. Umieszczenie sierści psa lub kota pod maską nic nie pomoże. Zawieszenie w pobliżu silnika kostki do WC też nie odstraszy kuny. Za to kierowcy chwalą spraye z naturalnymi olejkami. Taki specyfik kosztuje kilkadziesiąt złotych, jest wydajny i zazwyczaj spełnia swoje zadanie. Problem w tym, że substancje są bardzo kleiste. Dlatego podczas rozpylania trzeba uważać, aby nie spryskać szyby czy karoserii, bo ewentualne plamy będzie trudno usunąć.

Na rynku dostępne są też odstraszacze chemiczne w kształcie krążka. Można go zawiesić pod maską, ale z dala od źródeł ciepła. Działa aż przez pół roku.

Inny sposób na odstraszenie kuny to filce, które co kilka tygodni trzeba nasączyć środkiem chemicznym i ukryć w kilku miejscach pod maską samochodu.

Kto w porę nie zadba o odstraszenie kuny od swojego auta, ten podróż może zakończyć na lawecie.

Odstraszacze elektryczne

Kierowcy są podzieleni opiniami na temat elektrycznych odstraszaczy emitujących ultradźwięki. Jedni zmotoryzowani chwalą, inni - odradzają.

Elektryczne odstraszacze emitują dźwięki niesłyszalne przez człowieka, ale przez kunę już owszem. Urządzenie jest wodoodporne i posiada kilkuletnią gwarancje. Raz zamontowane nie musi być stale włączane i wyłączane. Wystarczy tylko używać samochodu, aby zapewnić mu ładowanie. Sprzęt kosztuje minimum kilkadziesiąt złotych.

Problem w tym, że wielu kierowców skarży się, że nie wszystkie urządzenia emitujące ultradźwięki działają. Kuny potrafiły nawet spać przy głośniku. Inni tymczasem chwalą, że niewielki sprzęt działa w zasięgu 200 m, a kuny nie pojawiają się nawet w pobliżu samochodu. Widocznie wszystko zależy od modelu urządzenia i solidności producenta.

W sklepach i internecie można też kupić urządzenia odstraszające, które nie emitują ultradźwięków, ale rażą kunę prądem. Producenci zapewniają, że napięcie jest na tyle małe, że nie wyrządzi gryzoniowi krzywdy, ale skutecznie zniechęci je do kolejnej wizyty pod maską auta. Taki sprzęt kosztuje kilkaset złotych.

Urządzenie rażące prądem powinno być zamontowane w kilku miejscach samochodu. Nie jest to proste zadanie dla laika. Dlatego lepiej poprosić o pomoc mechanika. Może on też założyć specjalne osłony na przewody. Produkowane są one one z włókien szklanych. Dzięki temu są odporne na zęby kuny oraz na wysokie temperatury.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Auto Gaz Wiry

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Leśniczy z AlpLeśniczy z Alp

12 8

Jestem leśniczym od 30 lat, co nieco wiem. Na kunę najlepsze są wnyki na niedźwiedzia, lub doły z gwoździami. Można też ogrodzić podwórze drutem kolczastym podłączonym do pastucha. Seria z wiatrówki też działa, ale robi się trochę głośno, bo drze pysk takie ścierwo i trzeba dobijać widłami. 05:47, 22.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PatrykPatryk

2 2

Już tyle razy miałem przegryzione kable w samochodzie. Spraye sprawdzały się tylko na chwilę. Dobrze że znajomy polecił mi woreczki kunagone. Odkąd mam je pod maską kable są w nienaruszonym stanie. 07:59, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrystianKrystian

1 1

Dziękuję za ten artykuł. Mi bardzo pomógł. Na poczatku myślałem, że szczur mi gryzie kable ale po kilku wymianach dowiedziałem się, że może to być kuna.
Znalazłem spray do czyszczenia zapachu w inter carsie. Moj mechanik spryskał nim komore silnika i pozostale elementy. Szczerze to mogłem zrobić to sam. Wyglada to jak pryskanie pianką do golenia. Potem zainstalował urzadzenie ultradźwiękowe. Sprzedawca twierdził, że pomaga. Fajne jest to że działa bez podlaczenia do akumulatora i dają 4 lata gwarancji.
Jestem teraz w fazie testów. Wyglada to nieźle. Już drugi miesiąc bez śladów kuny. Mam nadzieję, że tak pozostanie.
Pozdrawiam pogryzionych...Walczcie!!! 11:33, 10.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%