Zamknij
REKLAMA

Sprawdzenie samochodu przed kupnem - nie tylko VIN

13:41, 08.07.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Czy sprawdzenie auta przed kupnem jest konieczne? Oczywiście! Można to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc znajomego, który posiada dużą wiedzę techniczną. Gdy planujesz kupić droższy samochód, zleć jego sprawdzenie mechanikowi lub ASO. Pamiętaj! Sprawdzenie VIN nie wystarczy, aby uniknąć kłopotów.

Pan Adam mieszka w Wirach koło Poznania. Postanowił kupić samochód. Wie, że szuka auta z silnikiem benzynowym, w którym mógłby zamontować instalację LPG. Pojazd powinien mieć około 10 lat.

Jaka marka samochodu interesuje pana Adama? Nie zdecydował się na żadną konkretną. Zależy mu jedynie, aby samochód był w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Dlatego pan Adam zastanawia się nad sprawdzeniem auta przed kupnem przez specjalistę. - Wiem, że sprawdzenie samochodu przed kupnem jest konieczne, ale czy trzeba zgłosić się z tym do fachowca? - zastanawia się mieszkaniec miejscowości Wiry koło Poznania.

Sprawdzanie VIN na stronie gov

Podczas sprawdzania auta przed kupnem trzeba najpierw sprawdzić numer VIN. Jak to zrobić? Sprawdzanie VIN najlepiej wykonać na stronie z końcówką gov. Dlaczego? Bo wówczas jest to darmowe. W internecie można znaleźć wiele stron umożliwiających sprawdzenie VIN, ale w komercyjnych portalach za kompletne raporty trzeba zapłacić.

Lepiej wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, która została stworzona przez władze państwowe. Żeby sprawdzić samochód, który chcesz kupić, musisz mieć tylko trzy dane z dowodu rejestracyjnego. Są to: numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Wpisujesz te dane, klikasz przycisk Sprawdź pojazd i gotowe.

Sprawdź VIN i poznaj historię auta

Na stronie historiapojazdu.gov.pl można po numerze VIN sprawdzić całą dostępną historię samochodu. W portalu podany jest ostatni zarejestrowany stan licznika. Jest też informacja o tym, czy auto zostało skradzione.

Historię sprowadzanego samochodu jest też rozpisana na osi czasu. Przy jej pomocy można łatwiej sprawdzić, kiedy samochód został sprzedany nowemu właścicielowi oraz daty wykonania badań technicznych.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem zacznij od numeru VIN. Zwróć też uwagę na stan techniczny auta.

Sprawdzenie auta przed kupnem - lakier, karoseria

Jeżeli choć raz w życiu kupowałeś samochód, wiesz, że może być to prawdziwą drogą przez mękę. Sprawdzenie auta przed kupnem prawie się nie kończy!

Najpierw znajdujesz ofertę, gdzie sprzedawca zapewnia, że pojazd jest niebity. A na miejscu stwierdzasz, że karoseria jest w złym stanie - samochód na pewno uczestniczył w stłuczce!

Dobrze jeśli od razu to zauważyłeś. Gorzej, gdy kierowca sprzedaje auto bezwypadkowe, a Ty gołym okiem nie możesz tego sprawdzić. Jeżeli cena auta jest wysoka, lepiej przed kupnem sprawdzić samochód w warsztacie samochodowym. Dobry lakiernik posiada sprzęt do badania jakości i grubości lakieru.

Uwaga! Zdarza się, że uszkodzenia karoserii zostały tak dobrze naprawione, że nie wykryje ich nawet aparatura lakiernika.

Najlepsi lakiernicy potrafią w taki sposób naprawić karoserię, że nie widać śladu po uszkodzeniach i nałożonym szpachlu.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem - samodzielnie lub z mechanikiem

Przed kupnem samochód można, a wręcz należy, sprawdzić samodzielnie. Po pierwsze obejrzysz auto i możesz ocenić, czy rzeczywiście Ci się podoba. Wiele usterek zobaczysz na pierwszy rzut oka - porysowana karoseria, zniszczona tapicerka. Po uruchomieniu silnika usłyszysz, czy chodzi równo. A podczas krótkiej przejażdżki sprawdzisz, czy pojazd dobrze się prowadzi oraz czy nic nie hałasuje.

Jeżeli masz znajomego, który posiada dużą wiedzę techniczną, możesz poprosić go o pomoc w sprawdzeniu auta przed kupnem. Gdy nikt z Twoich bliskich nie jest w stanie Ci pomóc, wówczas lepiej umów się na sprawdzenie samochodu z zaufanym mechanikiem. To musi być doświadczony fachowiec z dużą wiedzą.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem w autoserwisie

Jeżeli sam zacząłeś sprawdzać samochód przed kupnem, musisz zrobić jedną ważną rzecz. Powąchaj auto! Czy czujesz zapach papierosów? Jeżeli sam nie palisz, to pamiętaj, że pozbycie się tego nieprzyjemnego smrodku nie będzie wcale takie łatwe. Zadzwoń do firmy czyszczącej tapicerkę i sprawdź jaki byłby koszt odświeżenia siedzeń.

Jeżeli w samochodzie, który planujesz kupić, czujesz zapach wilgoci, stęchlizny to może być to oznaką różnych problemów i awarii. Brzydki zapach może oznaczać, że auto było zalane podczas powodzi albo, że jest nieszczelne i w trakcie deszczu do środka dostaje się woda.

Przyczyną problemu może być też niesprawna lub zagrzybiona klimatyzacja. Tego jednak samodzielnie nie sprawdzisz. Tu potrzebny jest fachowiec.

Najlepiej jest wraz ze sprzedającym pojechać się do warsztatu, który zajmuje się nie tylko mechaniką samochodową, ale też diagnostyką komputerową oraz pełną obsługą klimatyzacji. Fachowiec będzie mógł dokładnie obejrzeć i sprawdzić auto.

Zapach stęchlizny w samochodzie może oznaczać, że klimatyzacja jest niesprawna lub zagrzybiona. Lepiej sprawdź to przed kupnem.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem w ASO

ASO to autoryzowany serwis obsługi. Dla wielu osób, kupujących nowy samochód, to pierwsze miejsce, do którego kierują swoje kroki. Mogą tu sprawdzić auto i jego dotychczasową historię. Upewnią się, czy tuż przed wystawieniem auta na sprzedaż, kupujący nie cofnął licznika.

Poza tym mechanicy z ASO dokładnie przejrzą auto. Sprawdzą, czy nie ma usterek, uszkodzeń i zniszczonych elementów, które wymagają pilnej i kosztownej naprawy.

Im droższe auto zamierzasz kupić, tym dokładniej powinieneś je sprawdzić. Wizyta u profesjonalnego mechanika lub w ASO to konieczność. Niektórzy kierowcy zlecają sprawdzenie auta przed kupnem firmie, która się w tym specjalizuje. Taka płatna usługa jest coraz bardziej popularna. Tym bardziej, że jej zakres jest różny. Jedni specjaliści jadą z klientem obejrzeć i ewentualnie kupić auto. Inni fachowcy samodzielnie umawiają się ze sprzedającym, dokładnie je prześwietlają i potem przygotowują obszerny raport - ze zdjęciami, danymi technicznymi i opisami najdrobniejszych usterek.

Artykuł powstał we współpracy z firmą AutoGaz Wiry koło Poznania, oferującą instalacje LPG, diagnostykę komputerową oraz serwis klimatyzacji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA