Wincenty Iczek urodził się 10 lipca 1886 roku w Mnichach pod Międzychodem. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Od 1921 roku pracował w Szkoły Powszechnej (Szkole Podstawowej nr 1 w Międzychodzie) jako jej woźny. 7 listopada 1939 roku został przez Niemców aresztowany za rzekome posiadanie broni, którą miał być bagnet, a dwa dni później rozstrzelany w publicznej egzekucji. Niemcy nie pozwolili pochować Wincentego Iczka na cmentarzu, ale świadkowie egzekucji, którymi byli inni powstańcy wielkopolscy, pod osłoną nocy oznaczyli miejsce zbrodni cegłami, dzięki czemu czas nie zatarł śladów bezimiennej mogiły.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, ciało Wincentego Iczka zostało ekshumowane i ponownie pochowane, w wielkiej patriotycznej manifestacji, na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Bolesława Chrobrego. Później grób przeniesiono na Cmentarz Komunalny. W pamiątkach rodzinnych zachował się oryginalny zegarek należący do Wincentego Iczka, który został wykorzystany podczas nagrania.
Nagranie jest efektem inscenizacji, którą społeczność szkolna przygotowała w roku obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie.
Scenariusz i reżyseria: Monika Zielińska, Natalia Ignyś-Mazij, Bartosz Cemborowski, Robert Jędrzejczak, Krzysztof Sobkowski. Zdjęcia i montaż: Nikodem Kokoszanek Media
Powyższy tekst pochodzi z opisu fimu na kanale KrainaStuJezior
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz