Eksperci już zastanawiają się nad czynnikiami powodującymi wzrost zachorowań na koronawirusa a także powodami, że w jednych rejonach jest więcej zachorowań, a w innych mniej.
O tym dlaczego w jednym powiecie czy województwie jest więcej w innym mniej zachorowań będą pisane obszerne prace doktorskie. Obecnie można jedynie przypuszczać co wpływa na sytuację epidemiologiczną w poszczególnych regionach. Jednak już wstępnie wśród czynników wpływających na to jest wskazywana gęstość zaludnienia oraz stosowanie się do procedur.
Jedynym województwem, w którym nie ma zgonu i jednocześnie jest najmniej osób zarażonych jest województwo lubuskie. Przypomnijmy, że gęstość zaludnienia w Polsce w 2019 r. wynosi 123 osoby na 1 km kw. W województwie lubuskim jest to 73 osoby. Natomiast w powiecie międzychodzkim na 1 km kwadratowy przypada 50 osób. I mamy dużo obszarów leśnych.
Z punktu widzenia Warszawy ciężko jest to oceniać czy tym bardziej wyrokować. Zauważyłbym więc tylko, że Lubuskie z milionem mieszkańców przy dużej powierzchni lasów ma rzadkie zaludnienie. Nie ma w Lubuskiem aglomeracji i wielkich skupisk ludności. To są czynniki, które w naturalny sposób hamują rozwój pandemii. Macie za to w Gorzowie Wlkp. Dorotę Konaszczuk, znakomitego wojewódzkiego inspektora sanitarnego – powiedział w wywiadzie dla Gazety Lubuskiej Jan Bondar, specjalista zdrowia publicznego z Głównego Inspektoratu Sanitarnego
I dodał, że „Nie chodzi jednak o funkcjonowanie służb sanitarnych tylko w czasie epidemii, ale także, a może nawet przede wszystkim, na długo przed nią”.
Wprawdzie obszarowo powiat międzychodzki jest zdecydowanie mniejszy, ale ogólnie można się dopatrywać pewnych podobieństw pomiędzy woj. lubuskim i naszym powiatem. Pojezierze Międzychodzko- Sierakowskie to duża ilość lasów i jezior, a gęstość zaludnienia to tylko 50 osób na 1 km kwadratowy. I podobnie jak w województwie lubuskim od samego początku w powiecie wdrożono wszystkie niezbędne procedury związane z zagrożeniem epidemiologicznym.
Bardzo szybko w całym powiecie wdrożyliśmy wszystkie wytyczne związane z zagrożeniem. Oczywiście szczególną rolę przywiązywaliśmy do miejsc newralgicznych takich jak Szpital czy Domy Pomocy Społecznej. Dlatego też przed szpitalem już 16 marca pojawiły się namioty, które służą jako miejsce wstępnej oceny stanu zdrowia osób chcących dostać się do lecznicy. M.in. DPS-ach wprowadziliśmy zakaz mieszania się kadry pomiędzy jednostkami, co jak widać po sytuacji w kraju jest bardzo ważne. Poza tym z każdego przypadku w kraju wyciągamy wnioski i ciągle wprowadzamy procedury poprawiające bezpieczeństwo chorych oraz personelu – wyjaśnia Ewa Matuszak - Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie.
I dodaje
Dyrektorzy tych placówek współpracowali z inspekcją sanitarną i wspólnie staraliśmy się poszukać optymalnych rozwiązań na daną chwilę, gdyż rozwój zdarzeń byli i jest bardzo dynamiczny. Bardzo dziękuję dyrektorom jak i władzom samorządowym powiatowym i gminnym za wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Oczywiście stosowanie procedur w placówkach i instytucjach to jedno, a zachowanie mieszkańców to drugie
Dotychczas nie odnotowaliśmy większych problemów z łamaniem przez mieszkańców zasad wynikających z przepisów. Były nakładane mandaty karne, ale wynikały one przede wszystkim z niereagowania na pouczenia udzielane przez funkcjonariuszy. Zdarzały się przypadki łamania kwarantanny, ale były to sprawy incydentalne i informowaliśmy o tym Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - informuje Przemysław Araszkiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Miedzychodzie
Decyzje administarcyjne o nałożeniu kar finansowych powyżej 500 zł wydaje Powiatowy Inspektor Sanitarny
Dotychczas wydano decyzję o nałożeniu kary pieniężnej za niestosowanie się do zasad kwarantanny wobec 4 osób na łączną kwotę 40 000 zł. W tym jest jeden mężczyzna z gminy Międzychód, który jest już czterokrotnie karany – wylicza Ewa Matuszak
Zdecydowana większość osób objętych kwarantanną stosowała się jednak do zasad i nie opuszczała miejsca zamieszkania.
Od początku zagrożenia do 20 kwietnia do godziny 8.00 w powiecie międzychodzkim 224 osób było objętych kwarantanną graniczną, a 109 kwarantanną rodzinną. Dotychczas wydaliśmy 54 decyzji administracyjnych wobec osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zachorowanie. 41 osób zostało objęte nadzorem sanitarnym. Do tej pory w powiecie międzychodzkim pobrano 48 próbek. Wszystkie z wynikiem ujemnym w kierunku covid-19. Osoby, które były poddane badaniom to osoby z objawami wskazującymi na chorobę Covid-19 i osoby z kontaktu z potwierdzonym przypadkiem dodatnim – informuje Ewa Matuszak
Kiedy mówimy o ilości wykonanych testów to należy wziąć także pod uwagę to, że niektórzy mieszkańcy zgłaszali się sami do placówek, w których pobierane są wymazy i nie zawsze informowali o tym fakcie inspekcję sanitarną. W takiej sytuacji nie są oni ujęci w statystyce powiatu. Jednak nie wartość bezwzględna jest tu najważniejsza. Wszystkie osoby od których taki wymaz musiał być pobrany ze względu na jego stan kliniczny, bądź podejrzenie o zachorowanie po kontakcie z osobą dodatnią był pobrany. Ponieważ na terenie powiatu nie ma transmisji poziomej wirusa, na ten czas mamy właśnie taką sytuację.
Dzisiaj ( 20 kwietnia ) Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowano 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwirusem. Nowe przypadki zakażenia dotyczą województw: śląskiego (53), małopolskiego (26), dolnośląskiego (21), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), wielkopolskiego (14), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (3), podlaskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Natomiast kolejne dwie osoby zmarły. Ofiary śmiertelne to 38-letnia kobieta i 78-letni mężczyzna z Poznania. Oboje mieli choroby współistniejące. Łączna liczba zakażonych koronawirusem wynosi 9453, z czego 362 to osoby zmarłe. Wyzdrowiały 1133 osoby.
Dodajmy, że według danych portalu worldometer z 14 kwietnia z godz. 20:00, 148 tys. testów w przeliczeniu na milion mieszkańców dawało Polsce czwarte od końca miejsce w UE. Wyprzedzaliśmy minimalnie o 5 proc. Węgry i 9 proc. Rumunię oraz o 40 proc. Bułgarię.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz