Zamknij
REKLAMA

Na chwilę obecną nie ma osób zarażonych wirusem SARS COV -2

15:07, 07.05.2020 | Krzysztof Suszka
Skomentuj
Dezynfekowanie pomieszczeń i powierzchni jest podstawową zasadą w profilaktyce/ foto: KPP Międzychód
REKLAMA

W związku z dużą ilością zapytań i informacji, jakie otrzymywaliśmy od naszych czytelników poprosiliśmy o wyjaśnienie Ewę Matuszak - Państwową Powiatową Inspektor Sanitarną w Międzychodzie.

Czy w powiecie międzychodzkim są osoby zarażone Covid-19 ? 
W powiecie międzychodzkim na chwilę obecną nie ma osób zarażonych wirusem SARS COV -2. Mieszkaniec gminy Kwilcz,  z wynikiem dodatnim odbywa kwarantannę w Poznaniu. Dlatego nie jest ujęty w statystykach naszego powiatu.

Dzisiaj od rana po całym powiecie rozchodzą się informacje, a właściwie plotki o zarażeniu mężczyzny w Kwilczu a nawet w Międzychodzie. Jakie są fakty?
Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne nie wskazuje na pierwotne zakażenie na terenie powiatu. Jednak trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź.

W związku z tą sytuacją ile Pani wydała decyzji o objęciu kwarantanną ?
Ponieważ osoba  ta przed wyjazdem do Poznania przebywał na terenie gminy Kwilcz, osoby które miały z nią kontakt bezpośredni objęte zostały kwarantanną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby zamieszkujące z osobą mające kontakt z potwierdzonym przypadkiem dodatnim również objęte są kwarantanną. W związku z tym w dniu dzisiejszym  60 osób zostało objętych kwarantanną. Wszystkie te osoby są zdrowe, nie zgłaszają żadnych objawów chorobowych i zgodnie z obowiązującymi procedurami od wszystkich pobrany zostanie wymaz do badania w kierunku obecności koronawirusa. Wymaz taki jest pobierany po 7 dobach od kontaktu z osobom zarażoną. Wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny. Pobranie wymazów np. w dniu dzisiejszym nie będzie wiarygodne ponieważ wirus namnaża sie w ciągu 4-5 dni. Ponieważ osoby, które miały kontakt z zarażonym mężczyzną są objęte kwarantanną to nie ma ryzyka zarażernia kolejnych osób. Dlatego też dopiero około 13 - 14 maja będziemy mieli pewność, czy ktoś został zarażony.

Dezynfekowano także niektóre obiekty publiczne. Czy w tym momencie można już z nich korzystać bez obaw?
Dezynfekowanie pomieszczeń i powierzchni jest podstawową zasadą w profilaktyce w celu przerwania dróg szerzenia się wirusa i winno być stosowane jak działanie standardowe, okresowe  bez względu na zaistnaiłą sytuację.

Wcześniej pisaliśmy już o tym co się działo od rana.

[ZT]1262[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

??????

1 0

Myślałem, że kwarantannę odbywajà osoby zdrowe a nie z dodatnim wynikiem!!? 19:28, 07.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KrisKris

0 0

Będąc chorym jest się w szpitalu lub w domu. Jak w domu to kwarantanna :-) 21:13, 09.05.2020


HmmmHmmm

0 0

Nie kwarantanna tylko izolacja domowa. Kwarantanna jest dla zdrowych lub podejrzanych 14:42, 10.05.2020


REKLAMA