Zamknij
REKLAMA

Kierowcy muszą mieć się na baczności! To już się zaczęło

10:00, 03.06.2021 | PAP / M.O.
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Przed długim weekendem czerwcowym policja zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych. W tym czasie nad bezpieczeństwem kierowców ma czuwać większa liczba policjantów. Będą to policjanci ruchu drogowego, a także policjanci należący do tzw. grup Speed.

Policja podkreśliła, że kluczem do bezpiecznej podróży jest stosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków na drogach.

- Przekraczanie prędkości jest niestety nadal istotnym problemem na polskich drogach. Wskutek jej przekroczenia w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h w tym roku już 24 tys. 721 kierowców straciło uprawnienia na okres trzech miesięcy - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dodał, że te dane są o ok. 4 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.

- Przy śliskiej, mokrej nawierzchni wydłuża się droga zatrzymania pojazdu, łatwiej jest o utratę przyczepności kół na jezdni i nawet przy stosunkowo niskiej prędkości kierowca może nie zapanować na samochodem, wpadając w poślizg - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że podczas kierowania pojazdem należy zachować znacznie większy niż w normalnych warunkach bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami.

- Szczególną uwagę przy takich warunkach na drodze należy zwrócić, wykonując manewry wyprzedzania, wymijania czy też skrętów. Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie użytkowników hulajnóg i innych urządzeń wprowadzonych do przepisów ruchu drogowego nowelizacją z 20 maja. Szczególnie na drogach i ścieżkach rowerowych tych użytkowników dróg pojawia się coraz więcej - powiedział.

Policjant zaapelował również do pieszych o rozwagę i o to, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

- Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe nie tylko poza terenem zabudowanym - zaznaczył.

Jak informuje Komenda Główna Policji, od początku roku policjanci w całym kraju odnotowali ponad 6,9 tys. wypadków drogowych - to o 12 proc. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W wypadkach tych zginęło 718 osób - o 16 proc. mniej, zaś ponad 7,9 tys. zostało rannych - tu spadek o 10 proc. Zatrzymano też 35,6 tys. nietrzeźwych kierowców.

(PAP / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%