Zamknij
REKLAMA

Telefoniczni oszuści zmienili taktykę. Tak chcą się dobrać do twoich pieniędzy

15:14, 08.08.2021 | M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Resort spraw zagranicznych ostrzega przed oszustami, którzy podczas rozmów telefonicznych podszywają się pod pracowników MSZ lub pracowników polskich placówek zagranicznych i próbują zmuszać do określonych czynności, w tym do przelewu środków pieniężnych.

- W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje sygnały o telefonicznym podszywaniu się oszustów pod pracowników MSZ RP lub placówek zagranicznych RP w celu zmuszenia do wykonania określonych czynności, w szczególności dokonania przelewu środków pieniężnych - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ na stronie rządowej resortu.

Wyjaśniono, że w trakcie rozmowy telefonicznej oszuści informują rozmówcę o niedopełnieniu przez niego określonych procedur, jak również o podaniu niepełnych lub nieprawdziwych danych w wypełnianych formularzach, co ma rzekomo pociągać za sobą skutki prawne.

Według ministerstwa, oszuści stosują tzw. spoofing, który polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu – w tym przypadku numery MSZ.

- Jest to działanie całkowicie niezależne od MSZ oraz nie oznacza, że przełamane zostały jakiekolwiek zabezpieczenia teleinformatyczne Ministerstwa - podkreślono.

Jak zapewniono, "nawiązywanie połączeń z Centralą MSZ (+48 22 523 90 00) oraz z Infolinią MSZ dla Obywatela (+48 22 250 01 16) w celu uzyskiwania informacji jest w dalszym ciągu bezpieczne".

W komunikacie poinformowano, że oszuści mogą żądać podania danych osobowych, jak również nakłaniać do realizacji przekazów pieniężnych za pośrednictwem międzynarodowej firmy świadczącej usługi finansowe w celu uniknięcia przez rozmówcę dotkliwych konsekwencji prawnych.

- Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie kontaktują się w takim trybie z obywatelami Polski, ani z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. W szczególności nie żądają podania przez telefon szczegółowych danych osobowych oraz nie wymagają przekazywania jakichkolwiek środków pieniężnych - podkreślono.

Ministerstwo apeluje, aby w tego rodzaju przypadkach absolutnie nie podejmować działań żądanych przez osobę podającą się za pracownika MSZ, w szczególności nie podawać swoich danych osobowych oraz nie dokonywać żadnych przekazów pieniężnych.

- Każdy przypadek oszustwa należy zgłosić do najbliższej jednostki Policji oraz poinformować mailowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych na adres [email protected] - czytamy.

Poinformowano także, że MSZ zgłasza wszystkie próby oszustwa do właściwych organów ścigania. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%