Zamknij
REKLAMA

Kierowco, to stanie się już jutro! Wielkie zmiany dotyczące mandatów i...

12.15, 16.09.2022 Źródło: Onet.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Jędrkowiak / Gostyn24.pl
REKLAMA

Już w sobotę, 17 września, wejdą w życie zmiany dotyczące wszystkich użytkowników dróg. Najważniejsze z nich to zmiany w punktach karnych i tzw. warunki recydywy. - Prawo jazdy będzie można stracić już np. za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy - wskazuje Onet.pl

Nowy taryfikator punktów karnych podnosi liczbę maksymalną punktów, które kierowca może otrzymać jednorazowo. Nie będzie to już 10, a 15 punktów karnych.

Wśród najcięższych przewin kierowców w projekcie rozporządzenia znalazły się m.in.: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km na godz., niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

To również wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło i wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy czerwonym sygnale. Przepisy te obejmują także kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową. 

Od soboty 14 punktów będzie można "zdobyć" za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h, 12 pkt natomiast otrzymają kierowcy, którzy korzystali z telefonu podczas jazdy (i trzymali go w ręce). 

Punkty karne,  po wejściu w życie nowych regulacji, będą usuwane po dwóch latach. Obowiązywać będzie jednak data uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, a nie data ich uzyskania. 

Co więcej, obecnie każdy kierowca może raz na pół roku może przejść szkolenie, którego ukończenie uprawnia do zdjęcia z konta 6, najstarszych, punktów karnych. W myśl nowych przepisów kierowca takie szkolenie będzie mógł przejść, który zgromadzi 24 punkty karne.

Takie "kasowanie" punktów będzie możliwe jedynie raz na dwa lata. Szkolenie będzie trwało nie jeden dzień, a cztery. Kierowca na kursie spędzi 28 godzin. Wzrośnie również kwota, jaką należało będzie zapłacić za szkolenie. 

Ważną zmianą są tzw. warunki recydywy. W przypadku, kiedy kierowca złamie przepisy z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia będzie musiał zapłacić dwukrotnie wyższy mandat. Policjant będzie mógł, w tym najpoważniejszych sytuacjach, odstąpić od ukarania kierowcy i skierować sprawę do sądu. 

Tam grzywna może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. 

(Źródło: Onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%