Pompy ciepła regularnie zyskują na popularności i coraz częściej zastępują nie tylko węglowe, ale też gazowe kotły. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwalają na stworzenie samowystarczalnego domu, który wywiera możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko. Aby pompa działała tak, jak tego oczekujemy, jej montaż musi zostać wykonany z zachowaniem wszystkich procedur. Dlatego warto zlecić go profesjonalistom.
Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje dwa źródła energii do ogrzania domowej instalacji cieplnej. To skąd urządzenie pobiera ciepło, zależy od jego rodzaju. Najpopularniejsze są pompy gruntowe oraz powietrzne. Jak wskazuje na to ich nazwa, pierwsze czerpią energię z gruntu, a drugie z powietrza. Cały proces jest dodatkowo wspomagany za pomocą prądu.
Co ważne, pompy ciepła dzieli się także ze względu na inne kryteria. Jeden ze sposobów podziału wyróżnia urządzenia typu monoblok oraz split. W pierwszym przypadku pompa składa się z dwóch modułów. Jeden znajdziemy wewnątrz domu, drugi montuje się na zewnątrz. Pompy typu split montuje się na zewnątrz i składają się one z jednego modułu, który jest samowystarczalny.
Jakie korzyści przynosi instalacja pompy ciepła?
Główną korzyścią jest fakt, iż pompy ciepła to ekologiczne źródło energii cieplnej. Przy ogrzewaniu domu nie wykorzystują bowiem gazu, czy węgla. W ten sposób zmniejszają zanieczyszczenie powietrza w okolicy domu.
Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest też w stanie zmniejszyć koszt ogrzewania. Szczególnie jeśli dom wyposażymy również w instalację fotowoltaiczną. Jej działanie pozwoli bowiem zrekompensować zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną.
Dlaczego warto skorzystać przy tym z pomocy specjalistów?
Skorzystanie z pomocy profesjonalistów przy instalacji pompy ciepła jest niezwykle istotne. Ich porady są w stanie sprawić, że urządzenie będzie działać efektywniej. Podstawowa kwestia dotyczy dostosowania budynku pod montaż pompy. Jeśli dom ma już swoje lata, konieczne może okazać się jego doizolowanie, ocieplenie, a także zamontowanie wentylacji mechanicznej. Czasem nawet zaleca się wymianę drzwi i okien na takie, które są bardziej szczelne. W ten sposób pompa będzie działać dużo sprawniej i taniej ogrzeje cały budynek.
Dodatkowo głos profesjonalistów jest niezbędny w doborze właściwej mocy i innych parametrów. Specjaliści sprawdzą, jaki typ urządzenia będzie najskuteczniejszy, a także znajdą model o idealnej mocy. Jest to o tyle ważne, że zbyt słaba pompa nie będzie w stanie wystarczająco ogrzać budynku. Zbyt mocna z kolei to niepotrzebny wydatek, który dodatkowo będzie wymagać większej ilości energii elektrycznej do pracy.
Ponadto doradztwo specjalistów oznacza, że pompa zostanie zamontowana w odpowiednim miejscu, zgodnie z zaleceniami producenta i warunkami panującymi w budynku. Dlatego warto skorzystać z ich kompleksowej pomocy. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła zwróci się w znacznie krótszym czasie.
Sprawdź pełną ofertę Kliwent - klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz