Zamknij

Międzychodzcy strażacy zachęcają: zamontuj czujkę

22:48, 04.03.2021 materiał prasowy KP PSP Międzychód Aktualizacja: 23:04, 04.03.2021
Skomentuj

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną, w Polsce corocznie powstaje ponad 150 tys. pożarów, co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu. Tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

W sezonie grzewczym corocznie odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. W powiecie międzychodzkim zdecydowanie mamy problem z pożarami sadz w kominie, w obiektach mieszkalnych. Również ze względu na pozostawiony popiół w pobliżu materiałów palnych dochodzi dość często do zaprószenia ognia – przykładem są odnotowane pożary kotłowni.

Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).  Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Niestosowanie się do tych zasad jest w polskim prawie traktowane jako wykroczenie karane mandatem karnym do 500 zł.

W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie zaleca: nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe, wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych, używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia, nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki). Równie ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest użytkowanie urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ niestosowanie się do tych zasad powoduje, że w kotłach i piecach dochodzi do niepełnego procesu spalania, a co za tym idzie wydzielania się znacznych ilości sadzy do przewodów dymowych.

Warto pomyśleć o montażu czujek w naszych domach. Wykrywają one stężenie tlenku węgla (czadu), gazu ziemnego czy obecności dymu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Pożar możemy zobaczyć, odczuć jego wysoką temperaturę, słychać także charakterystyczny dźwięk towarzyszący spalaniu materiału palnego. Z czadem jest dokładnie odwrotnie - nie można go zobaczyć, poczuć, ani nawet usłyszeć. Objawami zatrudnia czadem są: osłabienie, duszności, senność, przyspieszona czynność serca, ból głowy.

[WIDEO]509[/WIDEO]

(materiał prasowy KP PSP Międzychód)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%