Zamknij
REKLAMA

Badania nie pozostawiają złudzeń. Co drugi Polak nie ma "złamanego grosza"!

16:00, 29.08.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

44 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Tak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Grupy Assay przez Maison&Partners.

Badanie Assay Index zrealizowano przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna na reprezentatywnej ogólnopolskiej kwotowo-losowej próbie 1124 Polaków. Próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała strukturę populacji dorosłych Polaków według płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania, co umożliwia ekstrapolację wyników badania na całą populację Polaków. 

Z badań wynika, że 44 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio 29 688 zł. Tylko 6 proc. - z grupy 56 proc. posiadających oszczędności Polaków - zgromadziło powyżej 100 tys. zł.

W zdecydowanie lepszej sytuacji są aktywni i potencjalni inwestorzy - w tej grupie aż 78 proc. respondentów deklaruje, że posiada oszczędności, a wskazywane kwoty są wyraźnie wyższe niż wśród wszystkich Polaków - kwotą oszczędności powyżej 30 tys. zł dysponuje blisko połowa inwestorów, a powyżej 100 tys. zł - niemal 15 proc. - napisano w informacji prasowej na temat badania.

W komentarzu do wyników badania zwrócono uwagę, że oszczędzanie w Polsce nie idzie w parze z inwestowaniem - jedynie 16 proc. naszych rodaków przyznaje, że zaoszczędzone środki inwestuje aktywnie, a więc poza nierentownymi obecnie lokatami bankowymi.

Z badania wynika też, że o pomnażaniu środków Polacy wiedzą niewiele - aż 61 proc. nigdy nie miało doświadczeń z inwestowaniem. W tej grupie przeważają osoby z najniższymi dochodami lub bez dochodów (81 proc.) oraz mieszkańcy wsi (67 proc.).

- Często są to również najmłodsi respondenci, z grupy wiekowej 18-24 lata. Co czwarty Polak deklaruje niewielkie doświadczenie - posiada lub posiadał głównie produkty pasywne typu lokaty, obligacje lub oszczędności na koncie. Jedynie 16 proc. posiadających oszczędności (czyli 8 proc. ogółu Polaków) aktywnie inwestuje bądź inwestowało środki - samodzielnie lub z pomocą doradcy. Tylko połowa tej grupy ma poczucie, że dobrze się zna na dostępnych inwestycyjnych instrumentach finansowych 

- dodają badacze.

Aż 58 proc. Polaków jest jednak przekonanych, że najkorzystniejszą formą lokaty kapitału są nieruchomości. Na kolejnych miejscach są metale szlachetne (33 proc.) i dzieła sztuki (18 proc.). Korzystne zdaniem Polaków są zatem te inwestycje, które mają charakter fizycznych obiektów - są one namacalne, a więc wydają się bezpieczne (bo nie znikną tak łatwo) oraz wydają się proste i zrozumiałe.

W kontrze do wartości namacalnych bardzo wysokie miejsce zajmują kryptowaluty. Ten rodzaj inwestycji aż 13 proc. Polaków uznało za jedną z najkorzystniejszych form inwestowania - stwierdzono w informacji o wynikach badania.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%