Przypadający 11 maja Dzień bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku. To właśnie 11 maja w naszym kraju rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi.
Zalety segregowania
Segregowanie sprawia, że pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełno wartościowe przedmioty: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Takie postepowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Dla przykładu: recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. Gdy przerabiamy plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt. Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można wykonać porządną ławkę ogrodową. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25-32%, a wody o połowę, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.
Tymczasem śmiecimy na potęgę. 70 procent powierzchni Ziemi zajmują morza i oceany. Jednak każdego roku trafia tam ponad 10 mln ton odpadów z plastiku oraz innych tworzyw sztucznych.
Kto z nas nie lubi spacerów po lesie? Jednak robi się to mniej przyjemne, gdy napotykamy śmieci.
Do lasu wykrzucane są odpady komunalne, ale także plastiki i opony. W 2018 roku Nadleśnictwo na wywiezienie śmieci z lasu wydało 80.850 zł Jest to prawie 22.000 zł więcej niż w 2017 roku - wyjaśnia Piotr Mleczak z Nadleśnictwa Międzychód.
To są koszty poniesione przez tylko jedno Nadleśnictwo. A przecież w naszym turystycznym powiecie jest jeszcze Nadleśnictwo Sieraków i Bolewice. Na pewno można by te środki wykorzystać lepiej. Jak temu przeciwdziałać? Edukacja od najmłodszych lat to jedno. Jednak dla tych "niewyedukowanych" najlepszym rozwiązaniem jest obciążane kosztami. Jeżeli kogoś widzicie wykrzucającego w lesie śmieci to w miarę możliwości proponujemy spisać numer rejestracyjny i powiadomić policję lub straż leśną.
Najczęście mówimy o śmieciach w lesie. Ale często nie dbamy także o najbliższe otoczenie. A potem mówimy "ale brudno". Czy Dzień bez Śmiecenia nie może trwać cały rok?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz