W Zespole Szkół w Sierakowie w piątek 7 czerwca oficjalnie rozpoczęto obchody 80 lat szkolnictwa rybackiego w Polsce. Rozpoczął się jednocześnie IVX Zjazd Absolwentów Szkół Rybackich. Szkoła rybacka w Sierakowie była pierwszą szkołą tego typu w Polsce i trzecią w Eoropie, a jej działalność zaczęła się tuż przed II wojną światową. Szkoła ściśle współpracowała z PZW, a jednym z nauczycieli był wicemistrz świata w wędkarstwie muchowym Zenon Kędziora.
Międzywojenne fachowe czasopisma: „Rybak Polski” i „Przegląd Rybacki” już w 1924 r. pisały o cennej inicjatywie powołania szkoły rybackiej w niepodległej Polsce. Jednak ze względów finansowych pomysł zostaje odłożony na lepsze czasy. W 1936 roku Związek Organizacji Rybackich Rzeczpospolitej powraca do wcześniejszej inicjatywy i wskazuje na idealne położnie Sierakowa dla założenia szkoły rybactwa śródlądowego: jeziorowego, rzecznego i stawowego. Jednak zwieńczenie starań fachowców i miłośników rybactwa poprzez utworzenie tej szkoły następuje dopiero wiosną 1939 r. Głównie z inicjatywy Wielkopolsko - Pomorskiego Towarzystwa Rybackiego z siedzibą w Bydgoszczy powołano pierwszą w Polsce i trzecią w Europie jednostkę oświatową obejmującą rybactwo śródlądowe. Jej powstanie w Sierakowie - uroczym, otoczonym jeziorami mieście nad Wartą - zostało przyjęte z radością i uznaniem przez rybaków zawodowych oraz społeczeństwo całej ziemi sierakowskiej. Wyrazem tego było duże zaangażowanie władz miasta Sieraków oraz całego powiatu międzychodzkiego przy tworzeniu tej specjalistycznej szkoły rybackiej, która dawała szansę na fachowe kształcenie rybaków zawodowych.
W niezwykle uroczystym otwarciu nowej szkoły w dniu 01.04.1939 r. wzięli udział krajowi przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Referatów Rolnych, reprezentanci naczelnych Organizacji Związków Rybackich, delegacja Wojewody Poznańskiego, władze powiatu międzychodzkiego ze starostą na czele, rektorzy i przedstawiciele wyższych uczelni oraz władz miasta Sieraków, w tym burmistrz i sekretarz miasta. Tych rybaków zawodowych, którzy konsekwentnie przez ponad 15 lat angażowali się w starania o powstanie tej szkoły reprezentował prezes Wielkopolsko - Pomorskiego Towarzystwa Rybackiego – mistrz rybacki Leonard Dreczkowski, sekretarz Towarzystwa – mistrz rybacki Stefan Agaciński, członkowie Zarządu Towarzystw Rybackich oraz liczna grupa rybaków zawodowych z okolic Sierakowa.
Pierwsza siedziba szkoły wraz z internatem znajdowała się w budynku prywatnym. Zajęcia praktyczne odbywały się na stawach i jeziorze Bucharzewo – Jeziorno leżących na skraju Puszczy Nadnoteckiej i należących do Wielkopolsko – Pomorskiego Towarzystwa Rybackiego. A także na jeziorze Lutom dzierżawionym przez miejscowego rybaka L.Kęsickiego i rzece Warcie, której miejscowy odcinek /obwód rybacki/ dzierżawiony był przez świetnego znawcę tej rzeki B. Olewskiego. Obaj ci znakomici rybacy z rekomendacji Towarzystwa Rybackiego byli też pierwszymi instruktorami zajęć praktycznych. Przyjmowano wyłącznie młodzież męską z co najmniej roczną praktyka rybacką. Dwunastu uczniów pierwszego, wiosennego naboru rekrutowało się z rodzin rybackich obszaru całej Polski. Okres nauki miał trwać jeden rok z perspektywą przedłużenia do dwóch lat. Niestety wojna zniweczyła te perspektywy. W okresie hitlerowskiej okupacji, w latach 1940 -1944 na bazie istniejącej szkoły kształcono tylko obywateli niemieckich niezdolnych do służby wojskowej.
Działalność szkoły rybackiej została wznowiona w 1947 r. Placówka otrzymała status 3-letniego Gimnazjum Rybackiego /siedziba w budynku Rynek 4, na którym jest tablica pamiątkowa z 1984r. /, a następnie 4-letniego Liceum Rybackiego i Technikum Rybackiego, wreszcie 5-letniego Państwowego Technikum Rybackiego. Powołana została również Zasadnicza Szkoła Rybacka oraz zawodowe szkoły rybackie zaoczne i wieczorowe.
Od 1948r. rozpoczęto praktyczne szkolenia uczniów rybactwa na rzece Warcie oraz przekazanym szkole jeziorze Chrzypsko Wielkie. W 1953 r. dyrektorem szkoły zostaje mgr Benon Jelinowski – znakomity organizator i fachowiec sprzętu połowowego, który włada szkołą do 1990 r. Wśród nauczycieli wyróżnia się wspaniała, kochana przez uczniów nieprzeciętna znawczyni przyrody wód Wanda Morawska /pieszczotliwie zwana przez uczniów Wandzią/, przyszły wędkarski mistrz świata i arbiter elegancji zachowania Zenon Kędziora /zwany przez uczniów Ptaszkiem/, wybitna, energiczna polonistka Teresa Tomczak / zwana Żabą/, solidny historyk i konsekwentny wychowawca Jan Szulc / zwany Konusem/, dynamiczny, pełen szaleńczego zapału mechanizator i postrach uczniów Zenon Kotecki /zwany Pompkiem/ i inni pedagodzy oraz znakomici instruktorzy rybactwa: mistrz Bernard Olewski i Kazimierz Krajewski.
Absolwenci szkoły rybackiej mieszkają na terenie calego kraju. I tegoroczne obchody 80 lat szkolnictwa rybackiego w Polsce są okazją także do spotkania w ramach XIV Zjazdu Absolwentów Szkół Rybackich. Oficjalne rozpoczęcie Zjazdu odbyło się w piątek 7 czerwca odsłonięciem tablicy pamiątkowej z okazji 80-lecia szkolnictwa rybackiego Następnie wszyscy przemaszerowali do Hali Sportowo - Widowiskowej w Sierakowie, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.
0 0
Stare kochane czasy, kiedy jeszcze było technikum. Mam nadzieję, że wrócą jeszcze czasy świetności szkoły rybackiej