Zamknij

Być patriotą to być dla drugiego człowieka - mówi Martin Halasz

12:32, 13.06.2019 K.S Aktualizacja: 12:12, 14.06.2019
Skomentuj Asysta honorowa podczas uroczystości/foto:Jakub Zachciał Asysta honorowa podczas uroczystości/foto:Jakub Zachciał
reo

Fundacja Macieja Frankiewicza co roku funduje nagrodę dla upamiętnienia postaci Macieja Frankiewicza.Przypomnijmy, że Maciej Frankiewicz studiował na Politechnice Poznańskiej, był inicjatorem i członkiem uczelnianej komórki NZS. Działał w Solidarności Walczącej i Partii Wolności, współtworzył pismo „Solidarność Walcząca” Oddziału Poznań oraz au­dycje Radia Solidarność w Poznaniu. W stanie wojennym dwukrotnie uciekał z więzienia. Był internowany, trzykrotnie aresztowany i wielokrotnie zatrzymany za działalność polityczną. Od 14 grudnia 1998 r. pełnił funkcję wiceprezydenta Poznania. Nagroda jest przyznawana osobom o cecha charkteryzujących M.Frankiewicza: niezłomność, odwaga, krzewienie postaw patriotycznych w codziennym życiu czy rozbudzanie w innych pasji i zachęcanie do efektywnego działania. Zapraszamy na rozmowę z Martinem Halaszem, który został nominowany do tej nagrody.

W powiecie międzychodzkim jest Pan znany chyba głównie jako strażak ochotnik i dowódca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej?
To prawda. Chyba działalność w OSP, a przede wszystkim z MDP jest w moim odczuciu najbardziej rozpoznawalna. W OSP Kwilcz działam od 10 lat, od 5 lat sprawuję opiekę nad Młodzieżową Drużyną Pożarniczą im. Druha Alojzego Kozy w Kwilczu. Jestem też Wiceprezesem Zarządu OSP Kwilcz. Wspieram również działania Zarządu Głównego Związku OSP RP, będąc członkiem dwóch komisji działających przy Zarządzie: Komisji ds. młodzieży i sportu oraz Komisji działalności organizacyjnej Zarządu Głównego. Pasje związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem przekładam też na pracę w samorządzie, będąc radnym gminy Kwilcz. Tematy bezpieczeństwa, nie tylko tego przeciwpożarowego, są dla mnie priorytetem. Pracę społeczną staram się godzić także ze studiowaniem. Obecnie studiuję na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kończę tam trzeci rok studiów licencjackich stacjonarnych na kierunku bezpieczeństwo narodowe specjalność zarządzanie kryzysowe. Nie dawno odbyłem także staż zawodowy w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Cały czas staram się łączyć działalność w gminie Kwilcz ze studiowaniem i życiem. Od dzieciństwa w moim domu przewijały się sprawy związane ze strażą pożarną, a to za sprawą mojego zmarłego już Taty. Pełnił on funkcję naczelnika OSP Kwilcz, a później także komendanta gminnego Związku OSP RP. Działalność społeczna szczególnie na płaszczyźnie z OSP jest dla mnie ważna. Współpracując ostatnio z różnymi oficerami z Państwowej Straży Pożarnej zauważyłem, że OSP i PSP pod względem organizacyjnym to troszkę dwa światy. W PSP, jako służbie państwowej przełożeni „mają karki” swoich podwładnych, służba wygląda inaczej. Funkcjonariusze PSP robią to zawodowo. W OSP tak nie jest… Tutaj trzeba zdobywać przede wszystkim serca ochotników, zamiast „trzymać karki”. To ważne.  
Skąd pomysł na drużynę młodzieżową?
Pod koniec 2013 roku ówczesny prezes Zarządu OSP Kwilcz dh Piotr Stanisławki, obecny komendant Wojskowej Straży Pożarnej w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, spotkał się ze mną, by porozmawiać o przyszłości młodzieży w OSP Kwilcz. Chodziło o przeorganizowanie, zorganizowanie na nowo. Krótko mówiąc reaktywowanie MDP. Dzieci i młodzież w kwileckiej jednostce działała już od bardzo dawna. Tyle że w tamtym czasie ta działalność była bardzo ograniczona. Właściwie sprowadzała się tylko do udziału w zawodach sportowo-pożarniczych. Zarząd OSP Kwilcz podjął wtedy decyzję o zmobilizowaniu młodzieży, a ja na prośbę Prezesa miałem zająć się na nowo uformowaniem szeregów MDP. I tak przyszło nam w tym roku obchodzić 5-lecie reaktywacji MDP i jednocześnie 60-lecie działalności młodzieży w OSP Kwilcz. To dwie piękne daty, a na podsumowanie ostatniego okresu pracy adeptów pożarnictwa z MDP Kwilcz przyjdzie czas po wakacjach. W sobotę 14 września na sali sportowej w Szkole Podstawowe w Kwilczu odbędzie się Gala 5-lecia MDP Kwilcz, na którą już dzisiaj wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!
Dodam, że MDP w Kwilczu działa obecnie 44 młodych adeptów pożarnictwa. Są w różnym wieku. Najmłodsi zaczynają chodzić do przedszkola, a najstarsi kończą 18 rok życia, przechodząc do szeregów OSP. To właśnie o to chodzi, by młodzież zasilała potem szeregi OSP tak, by w jednostce przybywało nowych strażaków-ratowników OSP lub druhen/druhów, którzy w inny sposób będą chcieli wspierać działania naszej OSP. A zajęć, pracy, różnych wydarzeń jest nie mało. Naszym największym dotychczasowym sukcesem jest zdobycie tytułu „Najlepsi z Najlepszych”. W 2017 roku zostaliśmy jedną z najlepszych MDP w kraju! Jesteśmy dumni, że możemy cieszyć się tak prestiżowym tytułem. To nasze działanie przełożyło się na reprezentowanie OSP Kwilcz i MDP Kwilcz, ale także naszej gminy i powiatu, poprzez moją osobę, w komisjach Zarządu Głównego Związku OSP RP. Będąc w komisjach pracuję nad sprawami dotyczącymi funkcjonowania poszczególnych jednostek OSP i MDP na terenie Polski. 
Za swoją aktywnośc społeczną był Pan wielokrotnie nominowany do nagród w różnych konkursach.
Co do konkursów, to widzimy dzisiaj wiele ogłaszanych plebiscytów. Ale… Jaka jest ich prawdziwa wartość? Tzw. „Tytuł za SMS?” Odpowiedź na pytanie pozostawiam każdemu czytelnikowi, choć potwierdzam, że sam wielokrotnie jestem nominowany do różnych plebiscytów. Zawsze bardzo dziękuję za pewnego rodzaju wyróżnienie (poprzez nominacje), ale sugeruję w takich sytuacjach, by pieniążki przeznaczone na SMS ofiarować na dzieci z chorobami, problemami. Po prostu na pomoc. Wsparcie ich to duża wartość.
Pana działalność dostrzegają także mieszkańcy Kwilcza. Został Pan najmłodszym radnym.
To prawda. W listopadzie 2014 roku, troszkę więcej niż miesiąc po moich 18-stych urodzinach zostałem wybrany radnym gminy Kwilcz. Obecnie, w ubiegłorocznych wyborach, ponownie wybrano mnie na kolejną kadencję. To duże zobowiązanie względem społeczeństwa. Myślę, że kierunek naszych wspólnych działań – radnych i wójta gminy Kwilcz – są prawidłowe. Oczywiście działalność radnego to nie tylko kwestie bezpieczeństwa. Będąc jednym z wiceprzewodniczących Rady Gminy kieruję pracami komisji samorządowo-oświatowej Rady. W obszar tematyczny prac komisji wchodzi wiele spraw, m.in. właśnie bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, ale także kultura, sport, ochrona zabytków czy promocja. Bardzo ważna jest także oświata i wszystko co się z nią wiąże. Można by oczywiście wymieniać, ale to te tematy, którym najwięcej uwagi jako radni poświęcamy w pracy tej komisji.
Jest Pan nominowany do prestiżowej nagrody im. Macieja Frankiewicza. To duże wyróżnienie.
Nominacja do Nagrody im. Macieja Frankiewicza to dla mnie duży zaszczyt. Pan Prezydent był wielkim działaczem Poznania i nie tylko. Myślę, że wyrażam podobną postawę, a patriotyzm jest dla mnie jedną z wartości pierwszorzędnych. Wspomniany patriotyzm dzisiaj odmienia się na różne sposoby, często kojarząc się niestety także z negatywnymi środowiskami… Moim zdaniem być dzisiaj patriotą tzn. być dla drugiego człowieka i dla Ojczyzny – tej małej tutaj u nas i tej dużej. To już trzecia nominacja do nagrody, ale ostatnia, choć liczba ta w regulaminie nie jest określona. Za każdym razem z nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu wybiera 10 osób, o których powstają krótkie filmy. Chodzi o to, że poprzez dwie poprzednie nominacje i tegoroczną mogłem pokazać, jak działają dzieci i młodzież z MDP. Nie każdy dzisiaj wie, co to jest MDP. Niektórzy mylą je z harcerzami, inni zastanawiają się, kto to jest ten „ktoś” w czerwonej koszuli. W gminie Kwilcz nie ma harcerstwa, a MDP jest jedyną alternatywą. Podobnie jest w różnych innych gminach w Polsce. Nie ma chyba takiego samorządu w Polsce, w którym nie działałaby chociaż jedna jednostka OSP – a to właśnie przy niej można tworzyć MDP. Poza szerzeniem w ogóle idei tworzenia i prowadzenia MDP chodzi mi też o pokazanie i podkreślenie pracy moich strażaków z MDP Kwilcz. To wspaniali ludzie. Część z nich potrafi zdobywać duże wyróżnienia w szkole, w nauce i konkursach. Są też tacy, którzy może nie zawsze byli i są orłami w nauce, ale z pewnością potrafią otworzyć serce na drugiego człowieka, na prace nad sobą, na pewnego rodzaju wspólnotę, którą tworzymy. 
Na Facebooku trwa głosowanie internautów. To część Konkursu. Zachęcam do oddania swojego lajka przede wszystkim na MDP Kwilcz, którą reprezentuję. Główne rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 czerwca, o godz. 12:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. To właśnie wtedy Kapituła Konkursu zdecyduje, kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Macieja Frankiewicza. Ktoś zapyta – a jeśli się uda? Odpowiadam: pięknie! Będę bardzo się cieszył, bo nagrodę z pewnością przekażę na organizację Gali 5-lecia MDP Kwilcz lub… No właśnie. Jest jeszcze jeden pomysł, dotyczący patrona naszej drużyny, ale nie będę zdradzał w tym momencie szczegółów.

Dzękuję za rozmowę

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu międzychodzkiego, i nie tylko, do głosowania na Martina Halasza. Nie jest to wysyłanie sms-ów a jedynie "polajkowanie" filmu, ktory prezentuje sylwetkę Martina Halasza. A patrząc na film oraz biorąc pod uwagę to co dzisiaj powiedział to chyba warto wesprzeć działania tego Społecznika. Popieramy

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%