Zamknij
REKLAMA

Od dzisiaj znikają papierosy z klikiem i mentole!

08:29, 20.05.2020 | Dariusz Wawrzyniak
Skomentuj
Od dzisiaj znikają papierosy z klikiem i mentole / foto: pixabay.com
REKLAMA

Od dzisiaj ( 20 maja ) ze sklepowych półek znikną niektóre wyroby tytoniowe. Nie będzie można kupić między innymi papierosów mentolowych, papierosów klikanych, czyli z kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze, a także aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów i płynów aromatyzujących do papierosów.

Dzisiaj niektórzy palacze się zdziwią. Okazuje się, że połowa palaczy nie wie o wchdzącym dzisiaj w życie zakazie. Objętych nim jest ponad 100 tys. sklepów a dotknie 9 mln Polaków. To efekt unijnej dyrektywy z 2014 roku. 

Nowy przepis ma na celu zmniejszenie liczy palaczy i ochronę zdrowia obywateli. Warto zaznaczyć, że zakaz mentoli będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej. Zdaniem unijnych parlamentarzystów, wyroby tytoniowe z dodatkiem aromatu – np. smaku i zapachu słodyczy, ziół, owoców, alkoholu, wanilii czy mentolu – maskują prawdziwy smak tytoniu co z kolei sprawia, że palaczom może być trudniej rzucić palenie, a osobom młodym – zacząć palić papieros. 

Wprowadzony zakaz odbije się również na budżecie państwa. Ze sprzedaży papierosów wpływa bowiem do budżetu państwa rocznie około 26 mld zł. To oznacza, że 7-9 mld zł przychodów każdego roku stanowią właśnie papierosy mentolowe.

Nie zostaną natomiast wycofane tradycyjne papierosy niearomatyzowane. Palacze, którzy do tej pory palili mentole i papierosy z klikiem będą mieli do wyboru również e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.

(Dariusz Wawrzyniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA