Zamknij
REKLAMA

Urodziłeś się w 1953 roku ? - zadzwoń do ZUS

21:48, 19.09.2020 | materiał prasowy ZUS Poznań
Skomentuj ZUS Poznań organizuje pomoc telefoniczną dla osób urodzonych w 1953r. /foto:ZUS Poznań
REKLAMA

Urodzeni w 1953 roku będą mogli uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń do ZUS.

23 września 2020 r. I Oddział ZUS w Poznaniu organizuje dyżur telefoniczny nt. „Emerytura powszechna dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r.”. Z porad eksperta ZUS będzie można skorzystać w godzinach od 9.00 do 13.00, pod numerem telefonu – 61 841 68 44 .

Nowe przepisy przewidują ponowne ustalenie wysokości emerytury z pominięciem przepisu art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa obliczenia tej emerytury była pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, to wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez takiego pomniejszenia. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. 

ZUS, dla tych osób, przeliczy emerytury z urzędu. Nie trzeba zatem składać żadnych wniosków. Emerytura w nowej wysokości przysługiwać będzie od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku, gdy prawo do tej emerytury, było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata. 

Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie. Przeliczenie emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r. 

Ustawa odnosi się również do ubezpieczonych urodzonych w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Mogą oni zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej, ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r

(materiał prasowy ZUS Poznań)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA