Zamknij
REKLAMA

Przedsiębiorcy z nowym obowiązkiem. Nie wie o nim nawet 70 proc. z nich

22:18, 22.11.2019 | Krzysztof Suszka
Skomentuj Nawet 70% przedsiębiorców nie wie, że powinno się zarejestrować w systemie BDO/foto: pixabay.pl
REKLAMA

Kosmetyczka, fryzjer, mechanik, właściciel warzywniaka i wielu, wielu innych. Wszyscy do końca roku muszą się zarejestrować w bazie danych o produktach i opakowaniach. Na spóźnialskich czekają kary do miliona złotych, a nawet areszt. Jak podaje portal money.pl zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys.

Nowe przepisy odpadowe dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców. Tak samo jest w nich traktowana duża firma produkcyjna, jak fryzjerka czy sklepikarz. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi. Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Rejestr BDO to inaczej rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. BDO pozwala na gromadzenie i zarządzanie informacjami, które dotyczą gospodarki odpadami i ma zapewnić elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. Rejestr ten prowadzą marszałkowie województw.

Obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru BDO wynika wprost z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Ponadto, od 1 stycznia 2020 r. firmy, które wytworzą odpady i nie będą zarejestrowane w Rejestrze BDO, nie będą mogły przekazać tych odpadów np. odbierającemu. Nie będą miały również możliwości wystawienia elektronicznej karty przekazania odpadów, a papierowa karta, która funkcjonuje obecnie nie będzie już dostępna.

Dotychczas wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady - takie jak kartony, opakowania foliowe, pudełka po szamponach i farbach czy lakierach do paznokci, oleje, tonery do drukarek - po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Wszystko to właśnie w elektronicznym systemie BDO.

Kogo dotyczy ten obowiązek.

Łatwiej powiedzieć, kogo to nie dotyczy. W BDO muszą być warsztaty samochodowe, zakłady fotograficzne, drukarnie, instytucje jak szpitale, przychodnie, zwykłe sklepy za sprawą tzw. foliówek, transportujący odpady i firmy działające w branży odpadowej. Duże firmy wiedzą o tym obowiązku, ale mali przedsiębiorcy mogą wpakować się w kłopoty, bo kontrole na pewno będą -  powiedziała money.pl Aldona Maziak, specjalista ds. ochrony środowiska z firmy "Eco".

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:

 • sklepy spożywcze,
 • sklepy wielkopowierzchniowe,
 • firmy budowlane, remontowe,
 • gabinety lekarskie,
 • gabinety stomatologiczne,
 • gabinety kosmetyczne,
 • zakłady fryzjerskie,
 • importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
 • rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
 • warsztaty samochodowe,
 • warsztaty rzemieślnicze,
 • zakłady produkcyjne,

Sama rejestracja nie kończy sprawy. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że numer z BDO muszą umieszczać na fakturach i paragonach. Za ich brak też będzie można zapłacić do miliona złotych kary - dodaje Aldona Maziak.

Sprawdziliśmy, że na terenie powiatu międzychodzkiego do rejestru na dzień 22 listopada wpisanych jest 120 firm. Czyli jeszcze wielu przedsiębiorców nie wie o tym obowiązku. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy musicie to zrobić to pomocna jest ANKIETA 

A trzeba się zarejestrować jak najszybciej, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy lub będzie brak numeru z tego rejestru na fakturze lub paragonie to należy się liczyć z karą administracyjną w wysokości od 5000 zł do 1 mln zł oraz wymierzeniem przez sąd - kary aresztu albo grzywny.

Dodajmy, że marszałek województwa ma 30 dni od złożenia poprawnego i kompletnego wniosku na wpisanie firmy do Rejestru BDO. A czas płynie.

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA