Zamknij
REKLAMA

od facetów, dla facetów. Poradnik

12:06, 28.11.2020
REKLAMA

video: matylda damięcka
tekst: piotr stankiewicz / aszdziennik

wystąpili: janusz gajos, dawid podsiadło, bartek topa, mateusz damięcki, tomasz organek, sławek uniatowski, michał rusinek, czesław mozil, jerzy radziwiłowicz, robert makłowicz, igor walaszek / igo, mariusz szczygieł, andrzej wrona, marcin orliński, piotr stankiewicz, radek łukasiewicz, łukasz orbitowski, maciej stuhr. podziękowania należą się również wiktorowi zborowskiemu, który dzielnie szukał zasięgu, by przesłać plik...

dziękuję studio głośno, dariusz podhajski i radek łukasiewicz za pomoc w realizacji dźwięku. oraz mojemu psu, znosił mnie przez ostatnie tygodnie. dzięki piotr stankiewicz i aszdziennik za piękny tekst:

Wielu z nas chce wspierać kobiety w tym, co się dzieje. Ale warto zastanowić się, jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów i karmieniem ego. Dlatego pozwólcie, oddaję głos mężczyznom

1. Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn.

2. W szczególności, mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają.

3. Bądźmy dorośli — gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. i serio, darujmy sobie dobre rady.

4. I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami.

5. Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik hirstorii tę przeklętą “męską szatnię” Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie — reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania — reaguj.

plansza/lektor?
nieszczęścia nie biorą się stąd, że źli ludzie robią złe rzeczy, tylko stąd, że zwykli ludzie tolerują zło. Hannah Arendt

6. It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej, przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń — to jest podważanie tej sprawy.

7. Świat nie ma już wracać do żadnej „normy”Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę.

8. Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. proste SZCZYGIEŁ

9. Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie herstorii. To jest naprawdę dużo.

10. Tutaj nie chodzi o nas, owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym świecie. W szkole tego nie uczą. Zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie. przestańmy przerzucać go na kobiety, że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością.

11. Nie dajmy się zwieść temu, że w KON-STY-TUC–JI jest napisane, że mężczyźni i kobiety są równi. Nasze doświadczenia w tym społeczeństwie dzieli przepaść. Był kiedyś taki wątek, “co byście dziewczyny zrobiły, gdyby wszyscy mężczyźni zniknęli na 24 godziny

“Poszłabym biegać w środku nocy i słuchałabym muzyki przez obie słuchawki, bez tego przemożnego uczucia, że jedną z nich muszę wyjąć”.

Sto tysięcy dziewczyn to zalajkowało. I teraz połączymy kropki, o co w tym chodzi. I nie bójmy się przyznać. ja też dostałem gęsiej skórki, gdy pierwszy raz to zrozumiałem.

12.. Edukujmy się! profile “Feminist United”, Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny, czy Aborcyjny Dream Team. Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste

13. Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma.

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz