Zamknij
REKLAMA

Międzychód - inscenizacja wysiedleń mieszkańców w 1939 roku (12 grudnia 2019)

2020-03-21 12:52:02
REKLAMA

Wysiedlenia Sieraków, Wysiedlenia Międzychód, Sieraków, Międzychód, 80 rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego 1939-1945, Wysiedlenia Wielkopolska 1939, Krzysztof Sobkowski.

W fimie wykorzystano podkłady: Twelve Titans Music - Exogenesis (Epic Dramatic Action Trailer Music), Polskie Drogi Andrzeja Kurylewicza i dźwięki stworzone przez Macieja Sawalę.

Okupacja hitlerowska w Międzychodzie trwała od drugiego tygodnia września 1939 roku do ostatnich tygodni stycznia 1945 roku. Jednym z głównych działań mających na celu zagwarantowanie sukcesu niemieckiej polityki okupacyjnej było przesiedlenie Polaków poza granice Kraju Warty. 12 grudnia 1939 roku na terenie całego powiatu międzychodzkiego doszło do głównej fali wysiedleń. Na podstawie przygotowanych wcześniej list, mieszkający w Międzychodzie Niemcy - w asyście wojska i policji - rozpoczęli od wczesnych godzin porannych wyrzucać z rodzinnych domów swych polskich sąsiadów. Na stacji kolejowej PKP Międzychód wysiedleńcy zostali wepchnięci w wagony towarowe. W ten sposób z powiatu międzychodzkiego wysiedlono tylko tego jednego dnia ok. 1200 osób. W okresie II wojny światowej z domów w całym powiecie wyrzucono łącznie około 4,5 tys. ludzi. Jak mogło to wyglądać, pokazuje film z inscenizacji zorganizowanej w Międzychodzie 12 grudnia 2019 roku.
*****
Scenariusz i reżyseria: Robert Jędrzejczak i Krzysztof Sobkowski.
W rolach głównych: mieszkańcy powiatu międzychodzkiego.
Zdjęcia i montaż: Dawid Konieczek.

Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz