Zamknij

1200 złotych miesięcznie przez 2,5 roku. Kto może liczyć na dodatkową kasę?

08:28, 25.01.2024
Skomentuj Fot. pixabay Fot. pixabay

Zmiana pracy z powodu stanu zdrowia nie musi oznaczać utraty środków do życia. ZUS oferuje możliwość skorzystania z renty szkoleniowej, która może być wypłacana nawet przez 2,5 roku.

Renta szkoleniowa jest dostępna dla osób, które z powodu problemów zdrowotnych są zmuszone do zmiany zawodu. To świadczenie kierowane jest do tych, którym zdiagnozowano konieczność przekwalifikowania zawodowego z uwagi na niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy.

Dodatkowe świadczenie nawet przez 30 miesięcy

Wysokość renty szkoleniowej wynosi 75% podstawy wymiaru renty i nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Aktualnie miesięczna kwota wynosi 1191,33 zł.

Okres wypłaty renty to zazwyczaj 6 miesięcy, jednak może być wydłużony, jeśli osoba potrzebuje więcej czasu na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Maksymalny okres wypłaty to 30 miesięcy.

Należy spełnić określone kryteria

Aby skorzystać z renty szkoleniowej, należy spełnić kilka warunków, takich jak niezdolność do pracy oraz wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku osoby.

Wymagane dokumenty do złożenia wniosku obejmują m.in. formularz wniosku, informacje o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, wynagrodzenie oraz zaświadczenie o stanie zdrowia.

Dokumenty należy złożyć nie później niż 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych, świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Wniosek można złożyć osobiście w jednostce ZUS, za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Szczegóły dotyczące renty szkoleniowej można znaleźć TUTAJ.

(Źródło: kobieceinspiracje.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%