Zamknij

Wchodzą w życie ważne przepisy. Mogą mieć wpływ na...

11:44, 30.12.2023 Źródło: PAP Media Room Aktualizacja: 07:20, 31.12.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W życie wchodzi kolejna pula przepisów ustawy antylichwiarskiej - od nowego roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) obejmuje nadzorem firmy pożyczkowe w zakresie pożyczek konsumenckich - informuje Prawo.pl. Przypomina, że do końca tego roku firmy muszą dostosować do przepisów formę prowadzenia działalności oraz wysokość posiadanego kapitału. Inaczej zostaną wykreślone z rejestru KNF.

Serwis Prawo.pl podaje, że nowe rozwiązania mają przeciwdziałać patologiom rynkowym związanym z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim. Mogą jednak mieć one wpływ na dostępność pożyczek.

- Przepisy mają przeciwdziałać patologiom rynkowym związanym z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim. Nie sposób jednak ignorować, że faktycznie uderzają one w funkcjonowanie całego sektora pożyczkowego. W przypadku wielu instytucji pożyczkowych nowe otoczenie regulacyjne może budzić wątpliwości co do opłacalności kontynuowania działalności na tym rynku, co w przyszłości może przekładać się na spadek liczby pożyczkodawców - uważa dr Michał Synowiec, adwokat, counsel z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, cytowany przez serwis Prawo.pl.

Z kolei Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w wypowiedzi dla serwisu zauważa, że wprowadzony nadzór nad instytucjami pożyczkowymi należy ocenić pozytywnie.

- Już od dawna wskazywaliśmy, że nadzór KNF powinien zastąpić dotychczasowy rejestr instytucji pożyczkowych, którego rola uległa dezaktualizacji - wskazuje prezes Czugan.

Prawo.pl informuje, że obowiązujące już przepisy ustawy antylichwiarskiej stanowią, iż działalnością pożyczkową mogą zajmować się instytucje pożyczkowe, które działają jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z radą nadzorczą.

Ich minimalny kapitał zakładowy powinien wynosić jeden milion zł (wcześniej - 200 tys. zł).

Przepisy ustawy antylichwiarskiej, które wejdą w życie z nowym rokiem, nakładają na firmy pożyczkowe obowiązek składania do KNF nie tylko rocznych, ale również kwartalnych sprawozdań z działalności na temat m.in. liczby udzielonych kredytów i rodzaju zawartych umów, liczby klientów, którym kredytu udzielono oraz odmówiono - wylicza Prawo.pl.

- Za niewykonywanie obowiązków lub naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim, poza nałożeniem >>klasycznych<< kar pieniężnych na instytucję pożyczkową - do 15 milionów złotych - oraz na członka zarządu bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości - do 150 tysięcy złotych - KNF będzie również mogła wystąpić do właściwego organu instytucji z wnioskiem o odwołanie członka zarządu, zawiesić go w czynnościach, a nawet wykreślić instytucję z rejestru instytucji pożyczkowych lub rejestru pośredników kredytowych - wyjaśnia Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy, cytowana przez Prawo.pl.

(Źródło: PAP Media Room)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%