Zamknij

Zgłoś sprzedaż pojazdu albo zapłacisz składkę za nowego właściciela

06:00, 20.08.2019 Krzysztof Suszka Aktualizacja: 08:48, 20.08.2019
Skomentuj Należy pamiętać z zgłoszeniu pojazdu.A kupując można poprosić o rekalkulację składki/foto:pixabay Należy pamiętać z zgłoszeniu pojazdu.A kupując można poprosić o rekalkulację składki/foto:pixabay

Dużo osób dostaje informacje od ubezpieczycieli, że muszą zapłacić składkę za polisę OC chociaż już pojazd sprzedali. Okazuje się, że ma to umocowanie prawne.
Zgodnie z przepisami każdy kto sprzedał swój pojazd powinien zgłosić ten fakt do odpowiedniego wydziału komunikacji oraz do ubezpieczyciela. W praktyce wiele osób jednak tego nie robi. W przypadku pierwszego z tych obowiązków nie grożą nam sankcje za niezgłoszenie sprzedaży. Jeśli chodzi o to drugie, prawo nie jest już tak łaskawe. Wielu zmotoryzowanych o tym nie wie.
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych osoba, która sprzedała pojazd, ma obowiązek powiadomić o tym ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Na piśmie, z podaniem danych nowego właściciela pojazdu. Można to zrobić listem poleconym lub drogą elektroniczną. Zależy od ubezpieczyciela. Jeśli sprzedawca tego nie zrobi, może zapłacić za polisę cudzego już pojazdu. Wielu zmotoryzowanych noszących się z zamiarem sprzedaży samochodu czy motocykla ubezpieczając go, rozkłada składkę na raty, by z własnej kieszeni zapłacić tylko za część należności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu jednak obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli składka jest rozłożona na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się obowiązek ich płacenia. Jednak gdy  sprzedający nie powiadomi zakładu ubezpieczeń o dokonanej transakcji, ubezpieczyciel zażąda zapłaty właśnie od sprzedającego, bo nic nie wie o sprzedaży! I zgodnie z prawem może zażądać opłaty zaległej składki.
Przechodzące razem z sprzedawanym pojazdem ubezpieczenie jest ważne do ostatniego dnia ochrony określonego na potwierdzeniu zawarcia polisy OC. Nie przedłuża się jednak automatycznie. Jeśli nabywca pojazdu nie dopilnuje ubezpieczenia go po tym terminie, narazi się na karę za brak obowiązkowej polisy.
Z drugiej strony nowy nabywca może zażądać od zakładu ubezpieczeń rekalkulacji polisy. Jest to korzystne, gdy należność rozłożono na raty, a składka była bardzo wysoka. Tak jest w sytuacji, gdy doświadczony i bezszkodowy kierowca kupuje pojazd od młodego i szkodowego. Jeśli rekalkulacja nie przynosi takiego obniżenia stawki, jakiej oczekiwał nabywca pojazdu, może on wypowiedzieć umowę. Ulega ona wówczas rozwiązaniu z dniem wypowiedzenia.
Nie warto ignorować obowiązku powiadomienia ubezpieczyciela i starostwa o sprzedaży pojazdu. Lenistwo może skutkować utratą pieniędzy w pierwszym przypadku i koniecznością tłumaczenia się z cudzych wykroczeń zarejestrowanych np. przez fotoradary w drugim. 

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MichałMichał

0 0

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
09:29, 20.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MichałMichał

0 0

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app 13:45, 21.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%