Zamknij
REKLAMA

Nie trzymasz rąk na kierownicy? Wysiadasz z samochodu? Możesz dostać 500 zł mandatu

19:21, 21.10.2019 | Krzysztof Suszka
Skomentuj Zatrzymany przez policjanta trzymaj ręce na kierownicy/foto:KWP Poznań
REKLAMA

7 listopada tego roku mają wejść nowe przepisy dotyczące kodeksu drogowego. Jak wpłyną one na kierowców? Jedną ze zmian ma być mandat za np. nietrzymanie rąk na kierownicy.
Szykują się kolejne zmiany dla polskich kierowców. Już od 7 listopada wejdą w życie nowe przepisy. W czasie zwykłej, rutynowej kontroli, kierowca będzie mógł otrzymać bardzo wysoki mandat. Dlaczego? Jak donosi serwis autokult.pl wszystko zależy od tego, czy nasze zachowanie w czasie kontroli zostanie odebrane przez policjanta, jako niewłaściwe. Jeżeli nie dostosujemy się do poleceń funkcjonariusza, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, aby trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Do tego ma pozostać w samochodzie, chyba, że policjant wskaże, by wyjść z auta. Podobnie psażerowie.
Czego będzie mógł domagać się policjant?

  • siedzenia w bezruchu
  • trzymania rąk na kierownicy
  • nieopuszczania pojazdu

Kolejną nowość stanowi konieczność ewidencjonowania przebiegu kontrolowanego auta. Nowym obowiązkiem funkcjonariuszy stanie się zapisywanie przebiegu sprawdzanego pojazdu i wprowadzanie go do bazy CEPiK. Kierowca z kolei musi umożliwić wykonanie tej czynności pozwalając policjantom zajrzeć lub wsiąść do samochodu. Zmiany są także w zakresie postoju radiowozu.

Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - mówi rozporządzenie.

Kolejna zmiana to okazywanie legitymacji służbowej. W czasie kontroli policjant przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania, ale legitymację okazuje tylko wtedy, gdy poprosi o to kierowca (chyba, że zatrzymuje będąc w stroju cywilnym – wtedy pokazuje legitymację bez wezwania).

Warto więc zapoznać się ze zmianami. Bo brak ich znajomości może drogo kosztować.

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA